5 domowych sposobów na mdłości

Mdłości to nieprzyjemne odczucie silnej potrzeby zwymiotowania. Często poprzedzają wymioty, jednak mogą występować niezależnie. Ta dolegliwość u kobiet najczęściej kojarzona jest jako pierwszy objaw ciąży, jednak miewa także inne podłoża. Poznaj pięć domowych sposobów, które mogą zaradzić mdłościom!

Mdłości – co warto o nich wiedzieć?

Mdłości mogą mieć wiele przyczyn o różnych podłożach – w tym hormonalnych, a nawet psychologicznych. Mogą być także odpowiedzią ze strony układu pokarmowego na zatrucie produktem spożywczym, efektem przedawkowania używek, a także reakcją organizmu na niektóre leki.

Mdłości mogą być również objawem wielu chorób, między innymi:

– niedrożności jelita cienkiego lub grubego,

– zapalenia wyrostka robaczkowego,

– zastoinowej niewydolności serca,

– migreny,

– choroby lokomocyjnej.

W przypadku mdłości utrzymujących się powyżej kilku dni lub wystąpienia objawów towarzyszących powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Poznaj 5 domowych sposobów na mdłości

Mdłościom o niegroźnym dla zdrowia podłożu zazwyczaj można zaradzić przy pomocy nieinwazyjnych, domowych metod. Zastosowanie takich sposobów może załagodzić dolegliwości i zmniejszyć wywołany przez nie dyskomfort. Oto 5 z nich, które warto wypróbować:

  1. Odpowiednia dieta

Mdłości mogą być wynikiem przejedzenia, jak również występować z głodu. W obu przypadkach dobrym wyborem jest zmodyfikowanie diety. Mniejsze porcje posiłków przy zwiększonej częstotliwości ich spożywania mogą zmniejszyć objawy ze strony układu pokarmowego. Jeśli doskwierają Ci poranne mdłości, zadbaj o to, by rano zjeść choćby drobną, lekkostrawną przekąskę. Nie zapominaj również o regularnym nawadnianiu się. Jeśli woda niegazowana nasila uczucie mdłości, dodaj do niej plasterek cytryny lub kilka owoców.

  1. Estragon przeciwko mdłościom i nudnościom

Estragon, inaczej bylica draganek lub bylica estragon to ziele, które wykazuje właściwości pomocne przy łagodzeniu pooperacyjnych nudności. To popularne zioło stosowane w kuchni dla poprawy smaku potraw.

  1. Imbir

To jeden z najpopularniejszych naturalnych sposobów na mdłości. Sprawdza się w przypadku nudności i wymiotów wywołanych chorobą lokomocyjną. Można stosować go na wiele sposobów – jako dodatek do potraw lub napojów (woda, herbata), a także w postaci tabletek czy kapsułek.

  1. Karczoch

Karczoch w wielu krajach jest ceniony i uprawiany jako warzywo. Ponadto zawiera związki chemiczne, które mogą zmniejszać nudności i wymioty. Roślina ta wspomaga trawienie i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Aby skorzystać z jego cennych właściwości, można przygotować koktajl z karczocha. Ugotowane ziele karczocha połącz ze szklanką wody oraz sokiem z połowy cytryny. Do mieszanki można dodać kilka plasterków ananasa oraz migdały. Wystarczy zblendować ją na jednolitą masę. Karczoch występuje również w formie tabletek, kapsułek, herbaty oraz soku.

  1. Unikaj stresu

Mdłości mogą być wywołane czynnikami psychologicznymi, między innymi długotrwałym i intensywnym stresem. Jeśli pojawiają się przed stresującymi sytuacjami, warto zminimalizować stresory i zadbać o odpoczynek oraz niezbędną dawkę zdrowego snu.