Mdłości to nieprzyjemne odczucie silnej potrzeby zwymiotowania. Często poprzedzają wymioty, jednak mogą występować niezależnie. Ta dolegliwość u kobiet najczęściej kojarzona jest jako pierwszy objaw ciąży, jednak miewa także inne podłoża. Poznaj pięć domowych sposobów, które mogą zaradzić mdłościom!
Mdłości – co warto o nich wiedzieć?
Mdłości mogą mieć wiele przyczyn o różnych podłożach – w tym hormonalnych, a nawet psychologicznych. Mogą być także odpowiedzią ze strony układu pokarmowego na zatrucie produktem spożywczym, efektem przedawkowania używek, a także reakcją organizmu na niektóre leki.
Mdłości mogą być również objawem wielu chorób, między innymi:
– niedrożności jelita cienkiego lub grubego,
– zapalenia wyrostka robaczkowego,
– zastoinowej niewydolności serca,
– migreny,
– choroby lokomocyjnej.
W przypadku mdłości utrzymujących się powyżej kilku dni lub wystąpienia objawów towarzyszących powinniśmy zgłosić się do lekarza.
Poznaj 5 domowych sposobów na mdłości
Mdłościom o niegroźnym dla zdrowia podłożu zazwyczaj można zaradzić przy pomocy nieinwazyjnych, domowych metod. Zastosowanie takich sposobów może załagodzić dolegliwości i zmniejszyć wywołany przez nie dyskomfort. Oto 5 z nich, które warto wypróbować:
- Odpowiednia dieta
Mdłości mogą być wynikiem przejedzenia, jak również występować z głodu. W obu przypadkach dobrym wyborem jest zmodyfikowanie diety. Mniejsze porcje posiłków przy zwiększonej częstotliwości ich spożywania mogą zmniejszyć objawy ze strony układu pokarmowego. Jeśli doskwierają Ci poranne mdłości, zadbaj o to, by rano zjeść choćby drobną, lekkostrawną przekąskę. Nie zapominaj również o regularnym nawadnianiu się. Jeśli woda niegazowana nasila uczucie mdłości, dodaj do niej plasterek cytryny lub kilka owoców.
- Estragon przeciwko mdłościom i nudnościom
Estragon, inaczej bylica draganek lub bylica estragon to ziele, które wykazuje właściwości pomocne przy łagodzeniu pooperacyjnych nudności. To popularne zioło stosowane w kuchni dla poprawy smaku potraw.
- Imbir
To jeden z najpopularniejszych naturalnych sposobów na mdłości. Sprawdza się w przypadku nudności i wymiotów wywołanych chorobą lokomocyjną. Można stosować go na wiele sposobów – jako dodatek do potraw lub napojów (woda, herbata), a także w postaci tabletek czy kapsułek.
- Karczoch
Karczoch w wielu krajach jest ceniony i uprawiany jako warzywo. Ponadto zawiera związki chemiczne, które mogą zmniejszać nudności i wymioty. Roślina ta wspomaga trawienie i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Aby skorzystać z jego cennych właściwości, można przygotować koktajl z karczocha. Ugotowane ziele karczocha połącz ze szklanką wody oraz sokiem z połowy cytryny. Do mieszanki można dodać kilka plasterków ananasa oraz migdały. Wystarczy zblendować ją na jednolitą masę. Karczoch występuje również w formie tabletek, kapsułek, herbaty oraz soku.
- Unikaj stresu
Mdłości mogą być wywołane czynnikami psychologicznymi, między innymi długotrwałym i intensywnym stresem. Jeśli pojawiają się przed stresującymi sytuacjami, warto zminimalizować stresory i zadbać o odpoczynek oraz niezbędną dawkę zdrowego snu.