Planujesz otwarcie własnego salonu fryzjerskiego, lecz nie do końca wiesz, z czym to się je? A może… chcesz postawić pierwsze kroki w branży beauty i wciąż brak ci pewności, czy aby na pewno jest to dobry wybór? Niniejszy poradnik przygotowaliśmy z myślą o przyszłych właścicielach salonów fryzjerskich. Podpowiemy, co musisz wiedzieć przed otwarciem salonu fryzjerskiego i na co koniecznie zwrócić uwagę.
Jak założyć salon fryzjerski?
Wbrew pozorom doskonały biznesplan i kapitał własny mogą nie wystarczyć do osiągnięcia sukcesu. Jeżeli planujesz otwarcie pierwszego salonu fryzjerskiego, możesz być pewny, iż kwestii formalnych nie zabraknie. Pominięcie lub niedokładne wypełnienie kroków może skutkować problemami z wejściem na rynek i opóźnieniem całego procesu. O czym musisz pamiętać? Konieczne jest bowiem zarejestrowanie działalności gospodarczej w odpowiedniej placówce.
Właściciele salonów fryzjerskich zwykle decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Wybór należy do ciebie. Niemniej należy złożyć wniosek CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy. Co więcej, musisz także złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym, a jeśli planujesz zatrudnić pracowników, zgłoszenie ich w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest obligatoryjne. Pamiętaj także o ewidencjonowaniu sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jako młody przedsiębiorca, możesz skorzystać ze specjalnej ulgi.
Główny Inspektorat Sanitarny – to należy wiedzieć
Branża beauty została objęta nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a co za tym idzie, jesteś zobowiązany do wypełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami salon fryzjerski powinien być zlokalizowany w odrębnym lokalu lub stanowić wyodrębnioną część. W nim zaś nie może zabraknąć wydzielonych stref takich jak pomieszczenie do świadczenia usług, szatnia, poczekalnia czy specjalne miejsce na odpady. Aby jednak otwarcie salonu było zgodne z wymogami sanepidu, należy także wykonać projekt technologiczny, będący odzwierciedleniem pomieszczeń oraz znajdujących się w nim urządzeń. Odpowiednio przygotowany pozwoli ci na uzyskanie akceptacji sanepidu i szybkie wejście na rynek.
Meble do salonu fryzjerskiego
Wymogi spełnione, lokal wybrany… I co dalej? Aranżacja salonu fryzjerskiego musi być w pełni zgodna z pozytywnie zaopiniowanym przez sanepid projektem technologicznym. Jednymi z najważniejszych elementów, które umożliwią świadczenie profesjonalnych usług, są meble fryzjerskie, w tym właśnie fotel fryzjerski, konsoleta, myjnia, hoker czy szafki. Bez tego ani rusz! To jednak nie wszystko… W salonie fryzjerskim powinny także znaleźć się meble, które zapewnią klientom wysoki poziom komfortu w trakcie oczekiwania na wizytę. W zależności od metrażu poczekalni miękka kanapa czy wygodne fotele zdadzą egzamin rewelacyjnie. Decydując się na otwarcie salonu fryzjerskiego, zwróć przede wszystkim uwagę na wysoką jakość wybranych mebli i urządzeń. Potraktuj to jako długofalową inwestycję. Meble fryzjerskie powinny posłużyć ci przez długie lata.
Gdzie możesz kupić meble do salonu fryzjerskiego? Zajrzyj koniecznie tutaj – https://modnakaja.pl/pl/producer/ActiveShop/826863.
Akcesoria fryzjerskie
Meble fryzjerskie to jedno! Fryzjerzy nie będą w stanie wykonać nawet najprostszej stylizacji bez dostępu do odpowiedniego sprzętu, akcesoriów czy kosmetyków. W salonie fryzjerskim muszą koniecznie znaleźć się nożyczki, szczotki, grzebienie, wałki, gumki, miski, maszynki czy profesjonalne kosmetyki. Nie powinno także zabraknąć fartucha i pelerynki fryzjerskiej. Zadbaj, aby twoi pracownicy mieli pełen dostęp do wykorzystywanych na co dzień akcesoriów.
Dofinansowanie – jak je uzyskać?
Mamy świadomość, iż prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wcale nie taka prosta sprawa. Wydatki związane z otwarciem salonu fryzjerskiego dotyczą nie tylko wyposażenia lokalu w meble fryzjerskie, lecz także uzyskania obligatoryjnych licencji. Dlaczego o tym wspominamy? Jeszcze zanim salon zacznie prężnie działać, warto mieć zapas gotówki. Jeżeli brakuje ci funduszy, możesz skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy, które ma charakter jednorazowy oraz bezzwrotny.
Otwarcie salonu fryzjerskiego to dobry pomysł na biznes dla osób, które nieustannie stawiają sobie kolejne wyzwania. Niemniej jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą postawisz pierwszy krok i otworzysz się na nowe możliwości.