Agencja opiekunek osób starszych – czy warto podjąć współpracę?

Agencja opiekunek osób starszych – czy warto podjąć współpracę?

Wyjazdy do pracy poza granicę kraju w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Związane jest to przede wszystkim z transformacjami ustrojowymi, a także przystąpieniem Polski do międzynarodowych struktur, w tym Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen. Jednym z najchętniej obieranych kierunków migracji zarobkowej naszych rodaków są Niemcy, gdzie Polki stosunkowo często podejmują pracę jako opiekunki seniorów. Niestety część z nich napotyka na swojej drodze różnego rodzaju problemy. Dowiedz się, dlaczego współpraca z agencją opiekunek osób starszych w Niemczech to najbezpieczniejszy sposób na rozpoczęcie tego typu pracy.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – dla kogo to dobra praca?

Podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech mogłoby się wydawać z pozoru łatwym i przyjemnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Są to natomiast tak naprawdę ciężkie zadania, które wymagają pełnego zaangażowania oraz dodatkowych predyspozycji i cech charakteru umożliwiających dobrą współpracę z podopiecznym. Warto wiedzieć, że ta praca to tak naprawdę współdzielenie części swojego życia z osobą potrzebującą. Podjęcie realizacji tych obowiązków nie jest więc dobrym pomysłem dla osób, które zwyczajnie w prosty sposób chcą zarobić pieniądze pracując za granicą.

Czym powinna charakteryzować się opiekunka osób starszych w Niemczech?

Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna posiadać zestaw cech, które umożliwią dobrą współpracę i swobodny kontakt z seniorem. Należą do nich zarówno kompetencje twarde, jak znajomość języka niemieckiego, ale także miękkie, do których należą między innymi odporność na stres czy gotowość do poświęcenia.

Kandydatka chcąca podjąć współpracę z dobrą agencją opiekunek osób starszych w Niemczech powinna cechować się zaangażowaniem w niesienie codziennej pomocy i instynktem opiekuńczym. Chęć niesienia pomocy to fundamentalna rzecz w tym zawodzie, a naturalna i nieprzymuszona będzie z pewnością pozytywnie odbierana przez podopiecznego. Kolejnymi cechami są staranność i dbałość o porządek oraz higienę, zarówno w przypadku swoim, jak i seniora. Często są to niełatwe i dość niekomfortowe zadania, jednak jednocześnie to stałe elementy dnia codziennego. Opiekunka nie może także odkładać swoich obowiązków na później, szczególnie, jeśli dotyczą one bezpośrednio podopiecznego. Mowa tutaj przede wszystkim o przygotowywaniu posiłków, pomocy przy różnego rodzaju czynnościach, pilnowaniu przyjmowania leków o określonej godzinie i wielu innych.

Opiekunka powinna budzić zaufanie u seniora, dzięki czemu współpraca będzie układać się pomyślnie, a podopieczny dostrzeże w opiekunce osobę, której może powierzyć swoje sekrety oraz problemy. Niestety często osoby starsze czują się osamotnione, nie posiadają przyjaciół, a kontakt z bliskimi jest mocno ograniczony, dlatego opiekunka może stać się w tym przypadku prawdziwie bliską osobą. Dobry kontakt może okazać się kluczowy do diagnozowania codziennych niedogodności, bóli oraz innych problemów, z którymi należy się mierzyć. Zaufanie pomoże też ułatwić wprowadzenie do codziennego jadłospisu dietę zaleconą przez lekarza. Często na skutek chorób lekarz przepisuje specjalne posiłki, a przez długie lata życia senior przyzwyczajony jest do pewnych nawyków żywieniowych, które muszą być wyeliminowane z jadłospisu. Dobry kontakt pozwoli łatwiej przekonać podopiecznego do różnych zmian. Tutaj warto też wspomnieć o cierpliwości, gdyż podopieczni mogą być naprawdę oporni, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych elementów w ich życie codzienne, które posiada pewne wykształcone w trakcie życia schematy.

Opiekunka powinna wykazywać się kreatywnością, aby jesień życia senior spędził w ciekawy i aktywny czas. Formami rozrywki mogą być na przykład wspólne spacery, rozwiązywanie łamigłówek, seanse filmowe, nauka języków obcych lub wymiana doświadczeń i umiejętności związanych z tradycjami, w tym potrawami lokalnej kuchni. Opiekunka powinna też dbać o sprawność fizyczną seniora, oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza.

Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech – czy warto podejmować współpracę?

Decydując się na poszukiwanie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, kandydatki w pierwszej kolejności szukają ofert w Internecie. Tych jest naprawdę sporo i zróżnicowane są one pod wieloma względami. Jedną z podstawowych różnic, na które należy zwrócić uwagę jest ta, czy oferta kierowana jest przez osobę prywatną czy agencję opiekunek osób starszych. Oferty prywatne mogą z pozoru wydawać się korzystniejsze finansowo, natomiast może stać za nimi szereg problemów. Wypłaty mogą być nieco większe, ale jednocześnie opiekunka może zostać pozbawiona podstawowych świadczeń, w tym ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego. Co więcej, opiekunka pracująca bez umowy może z dnia na dzień zostać pozbawiona dachu nad głową oraz gwarancji otrzymywania zarobku. W jeszcze gorszym przypadku osoba zatrudniona może być wykorzystywana do wykonywania zadań niezgodnych ze wstępnymi założeniami. Osoba, która nie zna w pełni języka niemieckiego jest także narażona na próby manipulacji i ukryte zapisy w umowie.

Agencja pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech pozwala podjąć pracę bez zbędnego stresu związanego z oszustwami. Kandydatka na początku przechodzi proces rekrutacji, który pozwala określić jej kompetencje i dopasować je do konkretnego przyszłego podopiecznego, co pozwoli na owocną współpracę. Umowa, na podstawie której zatrudniana jest opiekunka jest w pełni przejrzysta i sporządzona przez ekspertów znających się na miejscowym prawie pracy. Zawiera ona informacje o ubezpieczeniach, dniach wolnych od pracy, obowiązkach i prawach pracownika. Ponadto opiekunka przez cały czas współpracy jest kontakcie z konsultantem, który wspiera ją na wszystkich etapach rekrutacji oraz podczas trwania kontraktu. Niektóre agencje pomagają w rozwoju kompetencji zatrudnionych osób, w tym poprzez organizację lub dofinansowywanie kursów językowych, rehabilitacyjnych i innych.

Korzyści ze współpracy z agencją opiekunek osób starszych w Niemczech jest naprawdę sporo, a bezpieczeństwo, wsparcie i brak stresu w trakcie trwania kontraktu to zdecydowanie jej fundamentalne zalety.