Aminokwasy – co warto wiedzieć?

Aminokwasy egzogenne i aminokwasy endogenne czym się różnią? Jak bardzo ważne są dla człowieka?

Każdy, kto chce zachować zdrowie, powinien zadbać o to, by spożywać odpowiednią ilość aminokwasów czy to egzogennych, czy aminokwasów endogennych. Nie każdy jednak wie, czym one się od siebie różnią oraz że mają one kluczowe znaczenie dla człowieka. Zdrowa żywność, zdrowie psychiczne również są ważne, nie tylko spożywanie samych aminokwasów.

  • Aminokwasy egzogenne oraz aminokwasy endogenne- czym są i czym się różnią?
  • Jaka jest rola aminokwasów egzogennych i aminokwasów endogennych w organizmie?
  • Co to takiego kwas glutaminowy

Aminokwasy egzogenne oraz aminokwasy endogenne- czym są i czym się różnią?

Ten rodzaj aminokwasów niestety człowiek musi przyjmować systematycznie wraz z pożywieniem. Warto zadbać, by żadnych z nich nam nie brakowało. Przykładami będą tutaj treonina, leucyna, lizyna, metionina. Warto spożywać je w postaci suplementów.

Endogenna odmiana aminokwasów to taka, które organizm sam może syntetyzować. Dzielą się one także na aminokwasy białkowe oraz inne. Przykładami takich aminokwasów to alanina, glutamina, asparaginowy, kwas glutaminowy, prolina, seryna, kwas asparaginowy. Białko odgrywa bardzo ważną rolę w u człowieka. Jeśli będziemy mieć za mało białka, zaczniemy się bardzo źle czuć, nie będziemy mogli prawidłowo funkcjonować. Powinno się dbać o własną syntezę białek dla zapewnienia sobie odpowiedniej masy mięśniowej. Białka potrzebne są także do regeneracji mięśni po wypadkach oraz podczas ograniczenia węglowodanów białko przyczyni się do redukowania tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jaka jest rola aminokwasów egzogennych i aminokwasów endogennych w organizmie? Kwas glutaminowy w organizmie człowieka

Są niezbędne aminokwasy egzogenne zarówno tak samo jak aminokwasy endogenne. Są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych, odpowiedzialne są za regenerację komórek, jak także za układ hormonalny oraz układu nerwowego i są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Organizm człowieka uważa je za warunkowo niezbędne, w końcu odgrywają istotną rolę w naszym organizmie. Zajmują się pracą naszych mięśni. Wszystkie aminokwasy należy spożywać, aby prawidłowo funkcjonować. Aminokwasy to źródło energii, wpływają na dobre samopoczucie.

Wiele aminokwasów ma w sobie siemię lniane, owoce morza. Warto spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ są źródłem energii.

Należy jednak pamiętać, że samo spożywanie aminokwasów bez uprawiania sportu, wysiłku fizycznego nie wystarczą. Trzeba też dbać o swoje zdrowie psychiczne, by w pełni czuć się dobrze w swoim ciele.