Aromaterapia czyli przez nos do zdrowia

Aromaterapia istnieje od średniowiecza. Biorąc pod uwagę wiele zalet tego starożytnego sposobu leczenia, łatwo zrozumieć, dlaczego przetrwało tak sporą próbę czasu, a kojenie swoich zmysłów z pomocą takich zapachów, jak olejek różany nie straciło na ważności. Spójrzmy na to nieco głębiej!

Aromaterapia – czym jest i jak działa?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, jak działa aromaterapia. Aromaterapię można stosować na różne sposoby, ale prawie zawsze wykorzystuje się w niej olejki eteryczne, jak wspomniany olejek różany. Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych roślin i ziół – zwykle z łodygi – i wychwytują „esencję” rośliny: jej zapach i smak.

Olejki eteryczne są zwykle ekstrahowane poprzez destylację z parą wodną lub wodą lub – poprzez tłoczenie na zimno. Olejki te wykazują różne właściwości zdrowotne i od wieków były stosowane w leczeniu dolegliwości. Co prowadzi nas do aromaterapii.

Aromaterapię można przeprowadzić na różne sposoby, przy czym najważniejszą częścią jest inhalacja olejków eterycznych. Aromaterapia może być wykonywana zarówno podczas masażu aromaterapeutycznego, jak i przy użyciu specjalnego kadzidła do aromaterapeutycznych olejków eterycznych, o ile wyczuwasz zapach olejków eterycznych.

Korzyści z aromaterapii mogą wydawać się nieskończone, ale podsumowaliśmy niektóre z najważniejszych i najpopularniejszych.

Aromaterapia – jakie niesie korzyści?

Prawdopodobnie największym powodem, dla którego obecnie uprawia się aromaterapię, jest jej niesamowity wkład w łagodzenie stresu. Jeśli prowadzisz naprawdę intensywny tryb życia, oddawanie się aromaterapii pod koniec długiego dnia może pomóc Ci się zrelaksować i zachować spokój umysłu (i ciała).

Niezależnie od tego, czy wolisz masaż olejkami eterycznymi, czy też chcesz skorzystać z inhalacji olejków eterycznych, już samo odprężenie się podczas wdychania zmysłowych zapachów olejków eterycznych zdziała cuda.

Pozwoli:

  • uspokoić umysł,
  • rozluźnić napięte mięśnie,
  • wyeliminować niepokój.

Najlepsze olejki do łagodzenia stresu i niepokoju to: lawendowy, bergamotkowy, cytrynowy i ylang-ylang, jak również już wspominany kilka razy olejek różany. Biorąc pod uwagę, że właśnie powiedzieliśmy, że aromaterapia jest szeroko stosowana w celu odprężenia i dekompresji, może być zaskoczeniem, że można ją również praktykować w celu zwiększenia energii. Aromaterapia może naprawdę dać zastrzyk energii, kiedy jej najbardziej potrzebujesz.

Zwiększa krążenie w ciele, co z kolei pomaga podnieść poziom energii i pobudzić umysł. Zwyczajne wdychanie olejków eterycznych powinno dać Twojemu ciału i umysłowi kopa, którego potrzebuje. Do najlepszych olejków dodających energii należą: jaśmin, drzewo herbaciane, rozmaryn i szałwia.

Na koniec warto dodać o tym, że niektóre olejki są też dobre na ból głowy. Tutaj wymienimy przede wszystkim takie jak: mięta pieprzowa, eukaliptus i drzewo sandałowe. Najlepiej połącz je z olejem kokosowym lub olejkiem z awokado i wmasuj w skórę.