Badania sportowe dla dzieci – gdzie je wykonać i dlaczego są ważne dla zdrowia małych sportowców?

Badania sportowe dla dzieci - gdzie je wykonać i dlaczego są ważne dla zdrowia małych sportowców?

Masz dziecko, które uwielbia uprawiać sport i chętnie uczęszcza na treningi wybranej dyscypliny? Pomóż mu bezpiecznie rozwijać motorykę i budować formę sportową. Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci pomogą monitorować kluczowe parametry zdrowia małego sportowca, aby upewnić się, że trening nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Sprawdź, dlaczego są tak ważne i gdzie można je wykonać.

Pozytywny wpływ sportu na rozwój dziecka

Rodzice aktywnych dzieci z pewnością cieszą się z ich pasji do sportu. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ich zdrowie i wspiera prawidłowy rozwój. Sport pomaga rozwijać układu ruchu, wzmacnia odporność organizmu, ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała i pomaga zapobiegać różnym schorzeniom.

Aktywne dzieci mogą zatem rozwijać się prawidłowo i cieszyć dobrym zdrowiem. Aby było to możliwe, warto monitorować zdrowie małych sportowców, wykonując laboratoryjne badania sportowe dla dzieci.

Dlaczego diagnostyka sportowa jest tak ważna dla aktywnych dzieci?

Pomimo licznych korzyści, jakie dla rozwoju dzieci niesie aktywność fizyczna, należy mieć na uwadze także to, że niekiedy sport może być źródłem pewnych problemów zdrowotnych. Mogą one wystąpić wtedy, kiedy u małego sportowca występują pewne przeciwwskazania do intensywnej aktywności, intensywność treningu jest zbyt wysoka jak na możliwości organizmu dziecka, a dieta nie dostarcza wymaganej ilości składników odżywczych.

Wówczas intensywna aktywność fizyczna może wiązać się m.in. z ryzykiem zaburzeń hormonalnych, zaburzeń funkcji nerek i wątroby oraz niedoborami żywieniowymi i ich konsekwencjami dla zdrowia.

Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci pozwalają monitorować kluczowe parametry i w razie ewentualnych nieprawidłowości wdrażać zmiany w diecie lub intensywności treningu.

Jakie parametry zdrowia aktywnego dziecka warto monitorować?

Kompleksową laboratoryjną diagnostykę sportową dla dzieci można wykonać w ALAB sport. Dostępny jest tam pakiet Mały sportowiec, który zawiera 19 badań umożliwiających dokonanie ogólnej oceny zdrowia dziecka, które uprawia sport. Badania dostępne w pakiecie pozwalają monitorować parametry istotne pod kątem:

  • zdrowia serca;
  • funkcji nerek i wątroby;
  • zdrowia układu ruchu (kości i mięśni);
  • funkcji tarczycy;
  • procesów metabolicznych;
  • profilaktyki stanów zapalnych.

Pakiet przeznaczony jest dla chłopców i dziewcząt uprawiających różne dyscypliny sportu, m.in. gry zespołowe, sporty wytrzymałościowe, sporty siłowe, sztuki walki, sporty wodne i wiele innych.

Kiedy jest optymalny czas na wykonanie laboratoryjnych badań sportowych u dziecka?

Diagnostyka sportowa u dzieci powinna być wykonana, jeszcze zanim dziecko zacznie uczęszczać na treningi wybranej dyscypliny. Badania warto powtarzać za każdym razem, kiedy intensywność treningów wzrasta oraz w okresach przygotowań do startu w zawodach.