Zdrowy wzrost to fundament sprawnego funkcjonowania codziennego. Warto więc regularnie sprawdzać stan naszego wzroku i odpowiednio wdrażać zalecenia wydane przez lekarza specjalistę. Wraz z rozwojem medycyny mamy coraz więcej dostępnych metod badania. Czym jest badanie tarczy nerwu wzrokowego HRT i kiedy należy je wykonać?
Czym jest badanie nerwu wzrokowego HRT
Badanie tarczy nerwu wzrokowego HRT to nic innego jak Heidelberg Retinal Tomography,, czyli tomografia konfokalna. Badanie bazuje na współogniskowych laserach mikroskopu skaningowego, który wskazuje, czy wyniki mieszczą się w przyjętych normach. Wykonując HRT po raz pierwszy, jesteśmy w stanie określić parametry tarczy nerwu wzrokowego. Dzięki badaniu dowiemy się, jak jest powierzchnia tarczy, objętość rąbka nerwowo-siatkówkowego lub średnią grubość warstwy włókien. Największą z zalet badania, jest możliwość monitorowania postępu choroby, zmian, jakie zachodzą i wpływu dobranego planu leczenia. Oprócz diagnostyki jaskry jesteśmy również jej przebieg. Dzięki temu rozpoznanie i wszczęcie leczenia stanowi coraz mniejszy problem dla specjalistów. Dostępność nowoczesnych metod badania oraz ich ogólnodostępność sprzyja wczesnemu zdiagnozowaniu choroby i zatrzymaniu jej postępu jeszcze na wczesnym etapie.
Kiedy powinno się wykonać to badanie?
Przede wszystkim jest to badanie wykonywane, gdy istnieje prawdopodobieństwo choroby wzroku. Jest ono niezbędne podczas dokonywania pełnej diagnostyki jaskry i szczegółowego sprawdzenia stanu naszych oczu. HRT to jedno z najtrudniejszych badań, wykonywanych w trakcie diagnozy jaskry. Jego poprawność bazuje na odpowiednim opracowaniu badania, a jedynie prawidłowe wykorzystanie urządzenia, może zagwarantować wiarygodny wynik. Dlatego, tak istotne jest wykonywanie tego badania w specjalistycznych placówkach. W Centrum Okulistycznym Jaskra wykonywane badania w kierunku diagnozy jaskry są wykonywane przez profesjonalistów bazujących na swoim doświadczeniu. Nieprawidłowe przeprowadzenie badania może skutkować postawieniem błędnej diagnozy i opracowaniem nieskutecznego planu leczenia, co znacząco wpłynie na stan naszego zdrowia. Pamiętaj, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany lub niepokojące oznaki, udaj się do lekarza specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki i skieruje do profesjonalnych punktów badawczych. Wczesne wykrycie choroby, zwiększa szanse na zatrzymanie jej postępu oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.