Blokady parkingowe są często wykorzystywane na osiedlach mieszkaniowych czy przy sklepach. Dzięki temu na danym miejscu zaparkować może jedynie właściciel pojazdu, który dysponuje kluczykiem do blokady. Czy każdy może postawić taką blokadę parkingową?
Do czego służą blokady parkingowe?
Blokady parkingowe to elementy, które chronią przed dostępem dla nieuprawnionych pojazdów wjazdu na dany teren. Nie pozwalają na zajęcie danego miejsca postojowego. Mają formę stałą lub składaną. Te drugie są zamykane poprzez zamek na kluczyk bądź przy pomocy rygla z kłódką.
Blokady parkingowe na parkingach prywatnych mają za zadanie uniemożliwić parkowanie samochodom, które nie mają na to pozwolenia. Są często wykorzystywane na osiedlach mieszkaniowych.
Blokady parkingowe a obowiązujące prawo
W Polsce każdy może zakupić blokadę parkingową, ale nie każdy może z niej później skorzystać. Zakazane jest samodzielne stawianie zapór bez zgody. To może skończyć się wysoką grzywną. Zgody na stałą rezerwację miejsca musi udzielić właściciel danego terenu. Nie dotyczy to sytuacji, gdy blokada jest przeszkodą dla służb miejskich. Wówczas musi zostać usunięta. Zapór parkingowych nie można także stawiać na drogach.
Kto może wydać zgodę na postawienie blokady parkingowej?
Jeśli zapora ma stanąć na terenie należącym do miasta, trzeba uzyskać na nią zgodę od zarządu gminy. Korzystają z tego często mieszkańcy starych bloków czy właściciele niektórych sklepów, którzy mają problem z dostawcami.
Osoby, które kupiły mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej, czasem utrzymują przypisane do danego lokalu miejsce parkingowe. Jeśli chcą mieć pewność, że nikt inny nie będzie z niego korzystał, dobrym rozwiązaniem są właśnie blokady parkingowe. Trzeba jednak wystąpić do zarządu wspólnoty o zgodę na postawienie stosownej zapory. W przeciwnym wypadku wezwana może być straż miejska, która ma prawo do wystawienia z tego tytułu mandatu. Warto o tym pamiętać przed podjęciem pochopnych decyzji.