Bólowi mięśni bardzo często towarzyszą takie symptomy jak gorączka, ogólne rozbicie, ból gardła czy stawów. Ból mięśni może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy od dłuższego czasu nie był podejmowany żaden trening. Wyżej wymienione objawy: przetrenowania i grypy, zna niemal każdy z własnego doświadczenia. Jednak jeśli chodzi o ból mięśni, to jest on przede wszystkim nieustający, przewlekający się mimo odpoczynku. Jak sobie z nim radzić?
Ból mięśni – ogólna charakterystyka
Ból mięśni jest przypadłością, która pojawia się przeważnie po nadmiernym wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy dawno nie był podejmowany żaden trening. Bólowi mięśni mogą towarzyszyć także inne objawy, np. ból stawów czy ogólne rozbicie, jak i wysoka temperatura. Ból mięśni cechuje się tym, iż na ogół ma charakter skurczowy i pojawia się dopiero wtedy, gdy wykonywany jest ruch obolałym mięśniem. Przewlekający się ból może oznaczać wystąpienie schorzeń układu nerwowego czy chorób ogólnorozwojowych.
Ból mięśni – na co może wskazywać?
Przyczyn bólu mięśni jest dużo, dlatego bardzo często objaw ten jest ignorowany, ponieważ nie jest specyficzny. Lekarze nie zawsze są w stanie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę bólu mięśni. Przeważnie nadmierny wysiłek fizyczny powoduje ten objaw. Szczególnie u osób, które dawno nie trenowały bądź zapomniały o właściwej rozgrzewce przed treningiem. Wtedy bezpośrednią przyczyną jest kumulowanie się w tkance mięśniowej beztlenowego metabolitu przemiany glukozy (kwasu mlekowego). Stan ten jest popularnie określany zakwasami.
Ból mięśni – jak sobie z nim radzić?
W przebiegu bólu mięśni rekomenduje się stosowanie preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które pomagają w łagodzeniu bólu (np. ibuprom sport). W łagodzeniu bólu mięśni zastosowanie znajdują także zimne okład, które należy przyłożyć na chore miejsce bezpośrednio po urazie, a kolejno ciepłe kompresy i kąpiele, które dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych przyczyniają się do odżywienia tkanek. Dobrze oddziałuje także rozciąganie i masowanie obolałych fragmentów ciała.
Ogromne znaczenie w walce z bólami mięśni ma także właściwa dieta. Spożywanie produktów starannie dobranych przynosi ulgę w bólu oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Wbrew pozorom dieta jest dość ważna, jeśli chodzi o nasze samopoczucie. W celu złagodzenia bóli mięśni warto wdrożyć do dziennego jadłospisu większą ilość owoców i warzyw oraz unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych. W przypadku gdy bólowi mięśni towarzyszy ich skurcz, należy zastanowić się, czy w diecie nie brakuje właściwej ilości wapnia, potasu i magnezu.
W sytuacji, gdy mimo zastosowania odpowiedniego leczenia ból mięśni nie znika, należy skonsultować się z lekarzem, który w wyniku odpowiednich badań diagnostycznych postawi właściwe rozpoznanie.