Brak podświetlonego numeru domu? Grozi Ci kara!

Wbrew temu, co głosi stare polskie przysłowie, a mianowicie ‘Wolność Tomku w swoim domku’ – niekoniecznie możemy sobie w naszym kraju na każdą wolność pozwolić. Stety bądź niestety, to zostawiamy do Waszej oceny, na właścicielach znajdujących się w Polsce nieruchomości, ciąży obowiązek oznakowania ich odpowiednio podświetloną tabliczką adresową. Niezastosowanie się do wymagań stawianych przez przepisy grozi naganą lub nawet karą grzywny – jak wysoką? O tym poniżej!

Wiele osób, które są właścicielami domów, budynków usługowych, handlowych czy innych nieruchomości uważa, że skoro nieruchomość ta należy do nich, to mają oni pełne prawo decydować o tym, czy na elewacji budynku zawiśnie tabliczka z adresem, czy też nie. Jak się okazuje – nie jest to do końca prawdą, ponieważ podświetlony numer domu musi na niej zawisnąć, czy tego chcemy, czy nie. Oczywiście, mamy wpływ na to jak będzie wyglądał taki numer, jaką czcionką napisana będzie nazwa ulicy i w jakim kolorze będzie sama tabliczka. Nie możemy jednak dyskutować z tym, czy ona się tam pojawi, czy nie. Jej obecność regulują przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, które zaktualizowano 7.06.2013. Mówi ono, że właściciele nieruchomości bądź osoby, które nimi zarządzają (administratorzy, najemcy), mają obowiązek zamontowania w odpowiednio widocznym miejscu na frontowej ścianie nieruchomości oświetlonej tabliczki z numerem domu i ulicą. Na spełnienie tego obowiązku mają oni maksymalnie 30 dni. Czas ten liczony jest od momentu otrzymania zawiadomienia z urzędu o nadaniu budynkowi konkretnego numeru.

Brak podświetlonego numeru domu? Grozi Ci kara!

Jaka kara grozi właścicielowi nieruchomości za brak podświetlonej tabliczki z adresem?

Grzywna, jaką może otrzymać właściciel budynku, który zignorował swój obowiązek, może wynieść do 250 złotych. Wybierając tabliczkę, dobrze zapoznajcie się ze stawianymi jej wymaganiami – kluczowym obowiązkiem, jaki musicie spełnić, jest jej oświetlenie. Numer musi być widoczny nawet po zmroku, by można było bez przeszkód zlokalizować Wasz dom po ciemku! Do oświetlenia numeru domu możecie wybrać zewnętrzne oświetlenie, np. w formie kinkietu lub dedykowaną, podświetlaną tabliczkę adresową LED wyposażoną w czujnik zmierzchu. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne, ponieważ nie wymaga ono Waszego zaangażowania. Podświetlenie włącza się samo, kiedy za oknem się ściemnia (tego typu tabliczki znajdziecie np. w asortymencie firmy CUCUDO). Decydując się na oświetlenie w postaci kinkietu – musicie codziennie pamiętać o jego włączaniu i wyłączaniu.

Dlaczego znakowanie nieruchomości jest tak ważne?

Wielu osobom, zwłaszcza o walecznych charakterach wydaje się, że obowiązek zamontowania na elewacji podświetlanego numeru domu jest jedynie fanaberią naszych polityków. Tymczasem – nie jest to absolutnie prawdą! Dzięki dobremu oznakowaniu budynku nawet gdy za oknem jest już noc, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia Waszego i Waszych bliskich – służby ratunkowe, takie jak straż, policja i pogotowie, trafią do Was najszybciej jak to możliwe, bez konieczności krążenia po okolicy i wypytywania sąsiadów o Wasz dom. Pamiętajcie, że w takich sytuacjach każda, nawet najmniejsza sekunda ma znaczenie. Mamy głęboką nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli przekonać się o przydatności podświetlanego numeru domu.