Wiele osób posiadając mało miejsca w garażu, decyduje się na domek narzędziowy, żeby mieć gdzie przechowywać narzędzia. Nie musimy jednak wynajmować żadnej firmy, która musiałaby nam go wybudować, sami możemy to zrobić. Wystarczy trochę pracy własnej i odpowiednie nastawienie.
Co trzeba przygotować, żeby zbudować domek narzędziowy?
Najpierw musimy się przygotować do tego pod aspektem samego projektu. Ze względu na rozmiary, domek narzędziowy nie może być robiony na oko. Dlatego, dobrze przygotowany projekt, który bierze pod uwagę rozmiar całego podwórka i nasze zapotrzebowania, to podstawa.
Po wykonaniu projektu musimy zaopatrzyć się w materiały i narzędzia, które są niezbędne do jego wykonania. Lepiej kupić trochę więcej materiałów niż jest wymagane w projekcie, ze względu na to, że zawsze gdzieś popełnimy błąd i dodatkowe materiały będą potrzebne. Najlepiej, jeśli do budowy domku narzędziowego używamy drewna, ze względu na jego wytrzymałość, cenę i łatwość obróbki.
Budowa domku narzędziowego – w jaki sposób zacząć?
Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Ważne jest, żeby zadbać o to, czy podłoże, na którym będziemy stawiać domek narzędziowy, jest wystarczająco płaskie. Domek narzędziowy musi być postawiony na płaskim i w miarę twardym terenie, ze względu na fakt, że w innym wypadku może się on zsunąć np. po intensywnym deszczu. Do tego, krzywy teren może spowodować problemy w postaci niedomykających się drzwi.
Kiedy znajdziemy już płaskie i twarde miejsce, możemy przejść do konstrukcji domku. Jeśli budujemy domek z drewna, to najpierw budujemy jego szkielet, który od razu możemy zaimpregnować. Drewno bardzo łatwo może się zepsuć, dlatego tak ważne jest, żeby o nie dbać. Następnie deski o grubości 12mm lub 22mm, przygotowujemy do tego, żeby zrobić z nich ściany. Powinniśmy je dociąć na podstawie szkieletu. Najlepiej wykorzystać do tego deski, który zostały poddane ciśnieniowej impregnacji, zapewnia im to lepszą wytrzymałość. Jednak nie zapominajmy, żeby po wykonaniu ścian, odpowiednio je zaimpregnować.
Potem pozostaje nam konstrukcja dachu. Sama konstrukcja dachu nie jest ciężka. Powinniśmy na początku stworzyć konstrukcję dachu, a następnie dołożyć na nią deski. Niektórzy zalecają, żeby dla lepszej ochrony, wyłożyć dach papą bitumiczną. Spowoduje ona, że nasz dach nie będzie przeciekał i zwiększy wytrzymałość dachu na potencjalne zagrożenia pogodowe.
Na co zwracać uwagę podczas budowy domku narzędziowego?
Nie można zapominać, że podczas budowy musimy dokładnie zaplanować, gdzie będą znajdowały się półki itp. Czyli jeszcze zanim domek narzędziowy zostanie skończony, musimy zadbać o tym, jak będzie wyglądać jego wnętrze, po to, żeby potem nie zabrakło nam miejsca. Dlatego warto, jest podliczyć to, co będzie się w nim znajdować, żeby potem na tej podstawie, określić zapotrzebowanie na przestrzeń.
W niektórych przypadkach, kiedy domek taki będzie nam też służył jako mała pracownia, ocieplenie go może być bardzo przydatne. Zdarza się, że w takim domku będziemy w zimę wykonywać jakieś proste roboty, dlatego warto, jest się upewnić, że tam nie zamarzniemy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy go ocieplić, to warto zainwestować w jakieś małe ogrzewanie do środka.
Ważne jest też upewnienie się, czy nasz domek narzędziowy nie przepuszcza za bardzo wilgoci. Prawdopodobnie budujemy taki domek po to, żeby przechowywać w nim metalowe narzędzia, które pod wpływem wilgoci mogą zacząć rdzewieć. Chcąc tego uniknąć, po wybudowaniu domku powinniśmy zmierzyć wilgoć w pomieszczeniu. W wypadku wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu powinniśmy zainwestować w pochłaniacz wilgoci.
Jakie są ceny takiego domku?
W zależności od tego, jakich desek użyjemy i jakiego rozmiaru będzie domek, cena będzie różna. Domek o powierzchni około 5m2 z desek o 12mm to cena z rzędu około 3200-3700zł. Im większy domek narzędziowy będziemy budować, tym cena będzie nieznacznie rosła. Nawet duży drewniany domek narzędziowy nie powinien przekroczyć ceny 6500zł.