Chcesz hodować ryby akwariowe? Podpowiadamy, jak przygotować akwarium

Chcesz hodować ryby akwariowe? Podpowiadamy, jak przygotować akwarium

Chcesz hodować ryby akwariowe? Na początek więc skup się na odpowiednim przygotowaniu akwarium. Jest to bardzo istotne, aby zapewnić jego mieszkańcom warunki do prawidłowego rozwoju. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jaki zbiornik wybrać oraz co powinno znaleźć się na jego wyposażeniu.

Jakiego akwarium potrzebują ryby akwariowe?

Jeśli chcesz hodować ryby akwariowe, to potrzebujesz oczywiście odpowiedniego zbiornika. Jakiego? Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od wielu czynników.

Po pierwsze, zastanów się, jak dużo miejsca jesteś w stanie przeznaczyć na akwarium. Pamiętaj jednak, że nie może ono być zbyt małe. Przyjmuje się, że 25-30l to absolutne minimum. To właśnie dlatego dostępne na rynku kule nie są najlepszym wyborem. Ryby czują się w nich po prostu mało komfortowo, co może przełożyć się na ich stan. Najbardziej uniwersalne są proste akwaria.

Po drugie, dopasuj wielkość i kształt zbiornika do gatunku ryb akwariowych. Okazuje się bowiem, że każdy z nich ma inne wymagania. Najlepiej spisz wszystkie, które Ci się podobają i zapoznaj się z ich specyfiką. Wskazane jest, aby na początek postawić na ryby mało agresywne, polecane dla osób początkujących. Łatwiej będzie Ci o nie zadbać.

Podstawowe wyposażenie akwarium

Samo akwarium to jeszcze nie wszystko. Ryby akwariowe potrzebują też odpowiedniego wyposażenia. Na rynku znajdziesz gotowe zestawy akwarystyczne – nie wszystkie ryby akwariowe będą jednak dobrze się w nich czuły. Dlatego też lepiej jest skorzystać z porad osób doświadczonych, które np. wykonają projekt akwarium za Ciebie.

Warto jednak zaznaczyć, że podstawowe wyposażenie, o które musisz zadbać, to:

– oświetlenie – specjalne żarniki i świetlówki zapewniające światło porównywalne do światła słonecznego;

– grzałka – pozwala kontrolować temperaturę wody w zbiorniku i utrzymać ją na stałym poziomie;

– filtr i zapas wkładów – wychwytuje zanieczyszczenia zgromadzone w wodzie oraz wzbogaca ją w tlen.

Warto też pomyśleć o podłożu, materiałach dekoracyjnych i roślinach akwariowych. Elementy te dobrze wpływają na samopoczucie ryb.