Chwasty o właściwościach leczniczych – czy znasz je wszystkie?

W naszych ogrodach często pojawiają się popularne chwasty. Zwykle chcemy jak najszybciej się ich pozbyć, nie zdając sobie sprawy, że wiele z nich posiada prozdrowotne właściwości, które można z powodzeniem wykorzystać, aby poczuć się lepiej bez używania często szkodliwych środków farmakologicznych.

Jaskółcze ziele

Wiele chwastów, które zaobserwować możemy na co dzień, wykorzystywanych było w medycynie naturalnej już bardzo wiele lat temu. Ciekawą rośliną tego typu jest jaskółcze ziele, którego używano w celach medycznych już w starożytnej Grecji. Pełna nazwa tego chwastu to glistnik jaskółcze ziele. Wykazuje on wiele właściwości prozdrowotnych, na przykład używany jest jako lek na kurzajki oraz brodawki. Sokiem z glistnika należy przemywać miejsca zaatakowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który powoduje właśnie powstawanie kurzajek oraz brodawek. Ponadto jaskółcze ziele wykazuje także właściwości rozkurczowe, a więc świetnie sprawdzi się w przypadku bóli miesiączkowych. Aby wykorzystać glistnika w tym celu, warto sporządzić z niego przetwory, takie jak na przykład nalewki i stosować je regularnie.

Babka lancetowata

Babka lancetowata to roślina, którą zaobserwować możemy w bardzo wielu miejscach, dlatego też z pewnością każdy z nas nie raz miał z nią styczność. Ona również wykazuje silne właściwości lecznicze. Przede wszystkim jest bardzo dobrym środkiem przyspieszającym gojenie się ran. Dodatkowo picie wywaru z babki lancetowatej podziała dobrze na nasz układ pokarmowy, szczególnie jeśli zmagamy się z dolegliwościami z jego strony. Babka lancetowata okazuje się również pomocna w przypadku schorzeń jelit, na przykład u osób, które zmagają się z uciążliwymi biegunkami. Niektórych odstraszać może jednak jej gorzkawy smak.

Pokrzywa

Pokrzywa jest dosyć niedocenianym chwastem, a to przede wszystkim dlatego, że po jej dotknięciu na skórze pojawiają się swędzące i bolesne bąble. Mimo tego jednak posiada ona bardzo wiele właściwości, które są korzystne dla naszego organizmu. Przede wszystkim rośliną tą powinny zainteresować się osoby, które zmagają się z niedoborem żelaza. Wówczas korzystne będzie codzienne picie naparu z pokrzywy, ponieważ zawiera ona bardzo dużo żelaza. Dodatkowo systematyczne stosowanie pokrzywy może przynieść znaczną poprawę kondycji naszych włosów, paznokci oraz skóry. Stają się one zdrowsze, mocniejsze, a także wyglądają dużo lepiej. Pokrzywa wykazuje również właściwości przyspieszające gojenie się ran.