Co zrobić, gdy zalejesz telefon?

Telefony komórkowe to urządzenia, z którymi praktycznie się nie rozstajemy. Bierzemy je ze sobą wszędzie – do łóżka, toalety, a także towarzyszą nam podczas posiłków. To sprawia, że czasami dochodzi do wypadków, podczas których smartfon zostaje zalany wodą. Warto wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji, żeby nie utracić danych i jak wysuszyć telefon, żeby mógł nam jeszcze długi czas służyć.

Szkody, jakie może wyrządzić zalanie smartfona

Ciekawostką jest to, że nie bez znaczenia jest płyn, jakim telefon zostanie zalany. Najmniej szkodliwa wydaje się być woda, ponieważ najczęściej przyczynia się jedynie do korozji. Dużo gorzej, jeśli na telefon wyleje się słodki napój lub sok. Bo lepkość sprawia, że wyczyszczenie telefonu jest utrudnione, a zawarte w sokach kwasy mogą dodatkowo prowadzić do nieodwracalnych procesów, uszkadzających elektronikę. Z kolei słona woda z mórz i oceanów może skutkować elektrolizą. Ponadto bez względu na rodzaj płynu, jeśli natychmiast nie zareagujemy i nie zaczniemy osuszać telefonu może dojść do zwarcia, które sprawi, że telefonu nie da się już uratować.

Prawidłowe osuszanie telefonu

Po zalaniu telefonu najczęściej można zauważyć problemy z działaniem ekranu dotykowego, samoczynne wyłącznie się urządzenia czy szybki spadek baterii. Objawy te nie muszą jednak wystąpić natychmiast po zdarzeniu. Czasami dają o sobie znać dopiero po kilku dniach. Dlatego na https://smartix.pl/ zwracamy uwagę na to, żeby zawsze po zalaniu osuszyć telefon – nawet jeśli wydaje się, że płyn nie wpłynął na jego działanie. Jak prawidłowo osuszyć smartfon? Pierwsze co należy zrobić to wyłączyć urządzenie i wyjąć baterię (jeśli nie jest wbudowana), kartę SIM oraz zewnętrzną kartę pamięci. Dzięki temu woda będzie mogła szybciej odparować. Wymienione elementy można delikatnie osuszyć ręcznikiem, natomiast telefon z otwartą obudową należy pozostawić w ciepłym pomieszczeniu do wyschnięcia. Przy czym nie zaleca się kładzenia telefonu na grzejniku czy używania suszarki.

Jeśli zdarzy nam się zalanie telefonu, pamiętajmy żeby natychmiast go wyłączyć i postępować według powyższych wskazówek. A gdy zalanie było poważne i smartfon znalazł się np. w misce z wodą, wtedy czym prędzej udajmy się do specjalisty, który w profesjonalny sposób może pomóc nam uratować telefon i dane, jakie się na nim znajdują.