Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – to polskie przysłowie sprawdza się w wielu aspektach ludzkiego życia, nie wyłączając kwestii finansowych. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że jeśli dziecko szybko nauczy się, że pieniądze trzeba zarobić i warto je oszczędzać, a także dowie się, jak nimi zarządzać, to o wiele mniejsze będzie ryzyko, że jako dorosły człowiek będzie miało problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa dzieci, za którą w największej mierze odpowiadają oczywiście rodzice.
Z tekstu dowiesz się:
- jak w prosty sposób uczyć dziecko podstaw finansów i ekonomii,
- kiedy i jak założyć kartę płatniczą dla dziecka,
- jakie kwestie związane z bezpieczeństwem finansowym powinno znać dziecko.
Choć na co dzień może nie zwracamy na to zbytniej uwagi, to jednak każde dziecko obraca się w świecie finansów od najmłodszych lat. Maluchy chodzą z nami na zakupy, widzą, jak porównujemy ceny produktów, płacimy za nie, otrzymują od bliskich niewielkie kwoty na słodycze, słyszą rozmowy o pensjach, kredytach, wydatkach. Prędzej czy później pojawiają się pierwsze pytania i wątpliwości – to idealny moment, by rozpocząć edukację finansową dziecka.
Edukacja finansowa – prostsza, niż myślisz!
Oto kilka wskazówek, które w prosty sposób pomogą wprowadzić dziecko w świat finansów i pozwolą mu lepiej zrozumieć, czym są pieniądze:
- Jeśli dziecko chce, abyśmy kupili mu nową zabawkę, nie odpowiadajmy z góry „nie bo nie”. Wytłumaczmy mu, że zabawka jest droga, że nie dysponujemy nieograniczonymi środkami, a bankomat nie jest magiczną ścianą, z której wychodzą pieniądze.
- Warto angażować dziecko do codziennych zakupów – po to, aby zrozumiało, że nie kupuje się wszystkiego, co jest na półkach, ale to, co jest potrzebne. Niech dziecko szuka w sklepie produktów z listy zakupów, spróbuje porównać ceny, pozwólmy mu zapłacić za zakupy i odebrać resztę.
- Doskonałym narzędziem edukacji finansowej dziecka jest kieszonkowe. Jego wysokość powinna być adekwatna do wieku dziecka, przy czym warto wyraźnie zakomunikować, że skoro otrzymuje ono pieniądze na swoje wydatki, to rodzice nie będą ich już w takim stopniu finansować.
- Zaczynając naukę oszczędzania, warto w pierwszej kolejności ukierunkować dziecko na niewielki cel, na który szybko odłoży pieniądze. Natychmiastowa nagroda – czyli zakup np. ulubionych łakoci albo zabawki – zmobilizuje dziecko do kolejnych działań.
Karta płatnicza dla dziecka – kiedy i jak ją założyć?
Gdy dziecko jest już starsze, rozumie mechanizmy zarabiania i wydawania pieniędzy, oszczędzania oraz zarządzania domowym budżetem, można wprowadzić kolejny element edukacji finansowej, jakim jest pierwsza karta płatnicza. Zgodnie z polskim prawem z karty płatniczej zintegrowanej z kontem bankowym mogą korzystać dzieci powyżej 13. roku życia – dla młodszych dzieci przeznaczone są karty przedpłacone lub dodatkowe karty połączone z kontem bankowym rodziców.
Pierwsza karta kredytowa typu prepaid lub karta płatnicza powiązana z kontem rodziców wymaga oczywiście dopełnienia przez rodziców kilku formalności. Zatem jak założyć kartę kredytową dla dziecka? Może być do tego potrzebny akt urodzenia dziecka, legitymacja szkolna lub jego paszport, konieczne jest także określenie miesięcznego limitu, do którego dziecko może wypłacać pieniądze z bankomatu albo dokonywać płatności bezgotówkowych.
Korzystanie z karty uczy kontrolowania wydatków, jest bezpiecznym i wygodnym narzędziem płatniczym na wycieczkach albo wakacjach, może również pełnić funkcję konta oszczędnościowego.
Edukacja finansowa – pamiętajmy o bezpieczeństwie!
Edukacja finansowa dziecka musi obejmować także kwestie bezpieczeństwa. Dziecko powinno w praktyce nauczyć się, jak płacić kartą – pierwszy raz muszą mu w tym towarzyszyć rodzice, którzy pokażą, jak wkładać kartę do terminala, jak wpisywać PIN, co zrobić, gdy płatność zostanie odrzucona. Należy uświadomić dziecku, że nie może nikomu udostępniać numeru PIN ani numeru karty, trzeba mu pokazać, jak bezpiecznie dokonywać płatności w internecie.
Bardzo ważne jest również wypracowanie schematu działania, gdy dziecku przytrafi się zgubienie albo kradzież karty bankomatowej. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze powiadomienie rodziców, którzy mogą skorzystać z systemu Zastrzegam.pl dostępnego pod numerem telefonu +48 828 828 828. System pyta o sprawę, z którą się dzwoni, a później przekierowuje na infolinię konkretnego banku.
Pieniądze są obecne w naszym życiu na każdym kroku. W dużej mierze to od rodziców zależy, czy dziecko będzie miało umiejętność zarządzania nimi w przyszłości. Warto więc poświęcić na edukację finansową trochę czasu.