Czerń w Twoim domu

Czarny jest czarny, ale mamy nadzieję, że powiemy, w przeciwieństwie do słynnej piosenki Johnny’ego! Rzeczywiście, ten cień, który oznacza scenę, symbolizuje chęć cofnięcia się przed odnowieniem. Fizyka optyczna uważa to za bezbarwny . Rzeczywiście, w tym obszarze czerń oznacza brak światła i nie może być kolorem.

Jednak pod względem materiału jest uważany za kolor w dziedzinie dekoracyjnej i obrazkowej, ponieważ jest produkowany.

Historia czerni

Czerń jest jednym z pierwszych pigmentów stosowanych i przygotowywanych przez człowieka ze zwęglonego drewna, sadzy, a następnie poprzez spalanie (czerń dymu) żywicy lub smoły. Aztekowie używali czerni Campeche Wood , naturalnego barwnika roślinnego, następnie importowanego przez Hiszpanów do Europy. W średniowieczu bitum judzki był używany lub kruszony łupek do podkładów pod farby zewnętrzne. W XIX wieku chemia ewoluowała i wytworzyła przemysł barwników syntetycznych, w tym anilinę, która farbowała z dobrą wydajnością.

Symbolika czerni

Symbolika czerni ewoluowała w całej historii. Od starożytności i w średniowieczu kojarzy się z symboliką pracy, pokory i śmierci. Od XIV wieku czarny stał się modny . Symbol integralności i godności, kolor rygoru, cnoty, czerń staje się uprzywilejowanym kolorem ludzi władzy. W epoce oświecenia nastąpił sukces koloru, a moda na czerń zniknęła. Wrócił w 19 wieku wraz z epoką przemysłową i romantyzmem. Czarny reprezentuje żałobę, smutek i strach. Przywołuje także bunt i bunt, który jest ukryty i ukryty przez analogię do ciemnościgdzie nic nie widać. Jednocześnie ten kolor odzwierciedla dziś dekorację, nowego ducha elegancji i trzeźwości.

Jego psychologiczne skutki

Czerń ułatwia refleksję, kontemplację i introspekcję. Wielu nastolatków nosi czarne ubrania , czy łatwiej jest być obserwatorem? W dekoracjach obecny trend stosuje ten cień w przestrzeniach towarzyskich, takich jak sala restauracyjna (czy jest odpowiednia?), Lub w przestrzeniach intymnych, takich jak sypialnia lub łazienka. Czy istnieje ogólna chęć wycofania się przed przejściem do czegoś innego? Możesz tak myśleć! Ponieważ zastosowana w jednolitym kolorze i pełnym wyglądzie czerń stworzy uczucie pustki, strata i perspektywy na przyszłość. Może to prowadzić do depresji, bądź ostrożny. Oznacza oczekiwanie nowości, wewnętrzny krok, chęć czystego przemienienia przeszłości, zanim nastąpi odnowa. Jednak błyszczący lub lakierowany czarny przywołuje luksus w dekoracji, wyposażeniu wnętrz i opakowaniach.

W dekoracji

W dekoracji związanej z kontrastującymi kolorami, ciepłymi lub bladymi , ten odcień tworzy mocną i elegancką atmosferę . Podkreśla inne kolory, a jego siła graficzna koncentruje siłę estetyczną. Czerń nadaje głębi blademu różowi, jest ogrzewana złotem i ciepłymi odcieniami. Tworzy toniczne kolory, takie jak turkusowy, zielony lub intensywny niebieski. Używana przez akcenty, czarny dostosowuje się do wszystkich kolorów i stylów, niezależnie od tego, czy są to projekty, retro czy industrialne. Występuje w eleganckich, współczesnych, minimalistycznych i autentycznych wnętrzach. Ten pochłaniający światło kolor przyciemnia wnętrze. Więc uważać, aby nie przeciążać pokój z czarnym.

Najlepsze miejsca na umieszczenie czerni:
salon, biuro, podłoga wejścia z czarno-białą szachownicą do stworzenia dynamicznej grafiki.

Mniej odpowiednie pokoje jednokolorowe:
kuchnia, jadalnia, łazienka, toaleta i sypialnie (szczególnie należy unikać pokoi dziecięcych)