Czerwona herbata (Oolong, Pu-erh, Puszong) nie tylko wspiera odchudzanie, ale także chroni przed próchnicą i obniża cholesterol. Sprawdź, jakie inne właściwości wykazuje czerwona herbata Pu erh, jak ją parzyć, aby je wykorzystać w stu procentach i po które jej gatunki warto sięgać.
Czerwona herbata pu erh – jakie są jej gatunki?
Herbata czerwona jest uznawana za najbardziej aromatyczną spośród herbat, o specyficznym zapachu i korzennym smaku. Jest poddawana delikatnej fermentacji, która zostaje przerwana, gdy listki na końcach dostają lekko czerwonej barwy. W światowej produkcji odmiana czarna stanowi 75%, zielona około 20%, czerwona około 5%, a biała – około 2%.
Jest kilka odmian herbaty czerwonej, wszystkie zaliczane są do herbat półfermentowanych. Wytwarza się je głównie w południowo-wschodnich Chinach oraz na Tajwanie. Odmiana Puszong cechuje się bardzo krótkim okresem fermentacji. Wykorzystywana jest do produkcji np. herbat jaśminowych. Czerwona herbata pu erh jest najskuteczniejszą w walce z nadwagą – po procesie fermentacji musi ona jeszcze dojrzewać w odpowiednich warunkach. Najlepsze, jednocześnie najdroższe herbaty leżakują nawet 50 lat. Poza dwoma powyższymi istnieje jeszcze odmiana Oolong.
Wpływ czerwonej herbaty na odchudzanie
Procesy fermentacyjne w herbacie czerwonej zachodzą krócej niż w czarnej, zawiera ona więc więcej polifenoli i enzymów. To właśnie im zawdzięcza swoje odchudzające właściwości. Polifenole (taniny) stymulują wydzielanie żółci oraz ułatwiają trawienie. Przyspieszają także zmianę tłuszczu w energię oraz obniżają poziom cholesterolu. Wszystkie odmiany herbaty posiadają wiele związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, manganu, polifenoli (garbników), fluoru (dlatego herbata chroni przed wystąpieniem próchnicy), wapnia, białka i olejków eterycznych. Poprawiają również pamięć, normalizują ciśnienie i wykazują właściwości moczopędne. Najnowsze badania wykazują, iż zmniejszają także ryzyko chorób nowotworowych.
Czerwona herbata pu erh w szczególny sposób wspomaga trawienie i spalanie tłuszczu. Jednak należy pamiętać – samo jej picie nie przyczyni się do utraty wagi. Jest ona doskonałym sprzymierzeńcem mądrej diety. W przypadku ograniczenia liczby spożywanych kalorii i wypijania 5-6 filizanek czerwonej herbaty dziennie efekty będą szybciej zauważalne. Zaleca się pić ją pół godziny po każdym posiłku, ponieważ wtedy działa ona najlepiej.
Czerwona herbata – środek wspomagający zwalczyć infekcje
Zawarta w herbatach mieszanina elementów polifenolowych efektywnie zwalcza wirusy i bakterie, dzięki czemu czerwona herbata pu erh może być stosowana zarówno do przeciwdziałania, jak i do leczenia wspomagającego chorób infekcyjnych, np. grypy, biegunki, przeziębienia czy stanów zapalnych dziąseł lub śluzówki jamy ustnej.
Czy czerwona herbata może pomóc w przypadku przejedzenia?
Napar z czerwonej herbaty wspiera trawienie i zwalcza uczucie przepełnionego żołądka. Ponadto pobudza wydzielanie soków żołądkowych, polepszając tym samym proces trawienia.