Badanie EEG uchodzi za jedną z nieinwazyjnych technik diagnostycznych pozwalających śledzić i rejestrować aktywność mózgową. Zapis takich badań dostarcza ważnych informacji na temat zaburzeń neurologicznych oraz wpływa na wdrożenie właściwego leczenia. Metoda zaczęła być stosowana już pod koniec XIX wieku. Na przestrzeni lat stale rozwijana wpłynęła na szczegółowe poznanie tego, jak funkcjonuje ludzki mózg.
Ważną zaletą badania elektroencefalograficznego jest możliwość jego przeprowadzenia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – również w wieku niemowlęcym. Badanie EEG jest skutecznym narzędziem diagnostycznym w przypadku podejrzenia występowania schorzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Jest bezbolesne i nie wymaga podawania znieczulenia. Bezpieczne badania EEG dla dzieci można wykonać w wielu przychodniach na terenie województwa pomorskiego.
Badanie EEG trwa od czterdziestu do pięćdziesięciu minut, z czego około kilkunastu poświęca się na przygotowania. Pierwszy etap to nałożenie przez specjalistę odpowiedniego żelu, który poprawia jakość odbierania fal mózgowych. Są one sczytywane przez elektrody, które są zakładane w następnej kolejności. Najczęściej jest ich kilkanaście. Następnie sygnał z elektrod przekazywany jest do specjalnego programu komputerowego, a jego interpretacji dokonuje wykwalifikowany personel medyczny.
Jakie są wskazania do wykonania EEG u dzieci?
Na badania EEG kierują głównie lekarze neurolodzy, gdy podejrzewają nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym. Wśród wskazań do wykonania pogłębionej diagnostyki przy użyciu elektroencefalografu jest rozpoznanie padaczki. Pozostałe przypadki to:
- nieprawidłowości snu,
- zaburzenia świadomości,
- omdlenia,
- bóle głowy – EEG jest używane także do diagnostyki różnicowej – wykluczenia padaczki.
Badanie elektroencefalograficzne jest też stosowaną metodą w przypadku występowania u dzieci innych schorzeń, które mogą być związane z epilepsją, chodzi tu m.in. o
- problemy z widzeniem,
- trudności z wymową w tym jąkanie się,
- drgawki i tiki nerwowe,
- urazy głowy,
- stany lękowe.
Jak przygotować dziecko do tego typu badań?
O ile w przypadku osób dorosłych przygotowania przed badaniami nie są szczególnie trudne, to u dzieci wymagają więcej logistyki i mogą być sporym wyzwaniem. Przede wszystkim wiąże się to z dopilnowaniem rodzica lub opiekuna, aby dziecko w noc poprzedzającą wizytę u lekarza nie spało tyle, co zwykle. A dlaczego jest to takie ważne? Jak wyjaśnia nam specjalista pracujący od lat w przychodni Dobra Diagnostyka i często wykonujący EEG u dzieci:
Aby badanie rozwiało wątpliwości diagnostyczne, ocena fal mózgowych powinna być przeprowadzona w momencie, gdy dziecko zasypia, w fazie głębokiego snu oraz w fazie wybudzenia. Jeśli zakres badań ma obejmować wszystkie te etapy, istotne jest, aby przed badaniem dziecko było bardzo śpiące.
Zalecenie, aby dziecko było niewyspane, wynika także z prozaicznych powodów. Jeśli będzie w pełni wypoczęte, z trudem wytrwa czas badań, leżąc w jednej pozycji. Wskazane jest także, aby mały pacjent miał umyte włosy na dzień przed przeprowadzaniem badań.
Długość snu jest uzależniona od wieku dzieci. Nastoletni pacjenci nie powinni w ogóle spać w nocy przed wykonaniem EEG. Natomiast:
- dzieci pomiędzy 2 a 5 rokiem – powinny wstać dwie godziny wcześniej niż zazwyczaj,
- dzieci od 5 do 8 roku życia – powinny spać maksymalnie pięć godzin,
- dzieci między 8 a 11 lat – nie powinny spać dłużej niż pięć godzin,
- noworodki śpią według swojego rytmu, jednak istotne jest, aby zostały nakarmione bezpośrednio po nałożeniu elektrod, dzięki czemu są większe szanse na to, że zasną na czas trwania badań.
Badania EEG są w pełni bezpieczne dla dzieci i nie należy się ich bać. Uchodzą za bardzo dokładną metodę, pozwalającą wykryć wiele zaburzeń. Należy jednak pamiętać, aby dziecko przygotować psychicznie przed wykonaniem diagnostyki. Stres może negatywnie wpływać na wyniki badań i zaburzyć odczyt fal mózgowych.