Czy możliwe jest wykonanie USG w domu?

usg

Niewątpliwą zaletą badania USG jest to, że w bardzo precyzyjny sposób pozwala ocenić poszczególne narządy naszego organizmu, a do tego jest ono bezbolesne, bezpiecznie i nieinwazyjne. Ultrasonografia (USG) jest więc powszechnie stosowanym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Czy jest możliwe przeprowadzenie jej w domu? Odpowiedź jest twierdząca, a poniżej dowiesz się kiedy i jak wykonywane jest domowe USG.

Krótko o istocie badania USG

Warto na wstępie wyjaśnić, na czym polega badanie ultrasonograficzne i jakie są korzyści płynące z jego wykonania. Otóż do badania USG wykorzystuje się specjalny aparat ultrasonograficzny, działający w oparciu o fale o wysokiej częstotliwości. Ich źródło znajduje się w przykładanej do ciała głowicy urządzenia. Z kolei emitowane przez głowicę dźwięki przenikają badane tkanki, odbijają się od nich oraz wracają do głowicy, a następnie są przetwarzane na obraz diagnostyczny, który można poddać dokładnej analizie (np. przybliżyć, zmierzyć). W celu zapewnienia ultradźwiękom odpowiedniego przewodnictwa i wyeliminowania niepożądanych pęcherzyków powietrza, to badany obszar ciała pacjenta smaruje się specjalnym żelem.

Badanie USG pozwala ocenić stan organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm – nie tylko ich położenie, ale także wielkość i strukturę, w tym wszelkie nieprawidłowości w ich budowie.

Należy raz jeszcze podkreślić, że badanie USG jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne, a z uwagi na swoją specyfikę jest przeprowadzane przez osobę specjalizującą się w tym zakresie. Atutem badań ultrasonograficznych jest również to, że można je wykonywać nie tylko osobom dorosłym (też kobietom w ciąży), ale również dzieciom (nawet tym najmłodszym).

Badanie USG – kiedy i dlaczego się je wykonuje?

Jak już zostało zaznaczone, ultrasonografię wykorzystuje się do dokładnej oceny narządów wewnętrznych. Badanie USG pozwala wychwycić wszelkie niepokojące zmiany. Niewątpliwą zaletą USG jest to, że może być ono wykonywane osobom w każdym wieku – od noworodków po ludzi starszych. Badanie ultrasonograficzne wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i w ramach działań profilaktycznych, ponieważ pozwala ono wykryć schorzenia we wczesnych stadiach i szybko reagować. A trzeba zaznaczyć, że im szybciej podjęte jest odpowiednie leczenie, tym większa jest jego skuteczność.

Ponadto duża różnorodność dostępnych głowic ultrasonograficznych zwiększa zakres zastosowań i możliwości diagnostycznych badania USG. Ultrasonografia jest wykorzystywana w diagnozowaniu między innymi torbieli, włókniaków, guzów oraz zmian nowotworowych. Badanie USG jest też jednym z podstawowych badań, wykonywanych kobietom w ciąży w celu oceny prawidłowości rozwoju płodu.

Poza tym najczęściej wykonywane są następujące badania ultrasonograficzne: jamy brzusznej, piersi, tarczycy, naczyniowe (metodą Dopplera), serca (tzw. Echo serca), węzłów chłonnych, przezciemiączkowe (u niemowląt), przezodbytnicze (transrektalne), jak również stawu kolanowego, biodrowego lub nadgarstka.

Domowe USG

Zazwyczaj badania USG są przeprowadzane w przychodniach lub szpitalach, ale rozwój nowoczesnej technologii pozwala na wykonywanie ich w warunkach domowych za pomocą na przykład mobilnego USG – GE Logic E. Jest to aparat przystosowany do badań USG wszystkich narządów osoby dorosłej i dziecka. Ponadto urządzenie to posiada głowicę o dużej rozdzielczości – jest więc odpowiednie zarówno do badań ogólnych, jak i naczyniowych (w tym Doppler kolor).

Warto podkreślić, że domowe USG niczym się nie różni od tego, które jest wykonywane w gabinecie lekarskim i oferuje te same możliwości diagnostyczne. W warunkach domowych lekarz specjalista może dokonać diagnozy i wdrożyć skuteczne leczenie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba na niego długo czekać, ani udawać się do przychodni i stać w kolejce. Wystarczy zadzwonić do przychodni czy specjalisty oferującego domowe USG i umówić się na badanie w dogodnym dla nas terminie. Z całą pewnością w domowych warunkach badanie to będzie bardziej komfortowe.

Możliwość wykonania badania USG w domu jest niezwykle ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, starszych czy mających problemy z poruszaniem się. Domowe USG znacznie ułatwia diagnostykę wielu schorzeń, a co za tym idzie przyspiesza podjęcie odpowiednich działań. Trzeba zaznaczyć, że podczas wizyty domowej specjalista nie tylko wykona badanie USG, ale je odpowiednio opisze, a wyniki wydrukuje. Mając pełną analizę badania, można ją skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym lub innym specjalistą.