Czy można zapobiegać żylakom?

Żylaki to bardzo uciążliwa dolegliwość, która w większości dotyka głównie kobiety, choć niekiedy występuje również u mężczyzn. Ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta wraz z wiekiem, jednak coraz częściej problem ten pojawia się u młodych osób. Jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec żylakom?

Ruch przeciwdziała żylakom

Żylaki to schorzenie, które często jest uwarunkowane genetycznie. Jeśli nasza babcia i mama cierpiały na żylaki, możemy podejrzewać, że wraz z wiekiem i u nas zaczną pojawiać się tego typu dolegliwości. Warto więc wcześniej zainteresować się tematem zapobiegania powstawaniu żylaków. Jednym z pierwszych kroków, jaki powinniśmy zrobić w tym celu, jest wprowadzenie do naszego życia aktywności fizycznej. W ruch powinniśmy angażować przede wszystkim nasze nogi, szczególnie łydki oraz uda. Nie są jednak w tym celu konieczne codzienne mordercze treningi. Wystarczy, że trzy razy w tygodniu minimum 30 minut poświęcimy na uprawianie naszej ulubionej dyscypliny sportu. Mogą to być nawet spokojne spacery. Jeśli nasza praca wymaga od nas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, starajmy się robić sobie co jakiś czas parę minut przerwy. Wystarczy krótki spacer dookoła biurka, aby pobudzić krążenie w naszych nogach. Pamiętajmy, aby nigdy nie siedzieć w pozycji „noga na nogę”.

Pończochy przeciwżylakowe i odpowiednia garderoba

Osoby, które genetycznie narażone są na powstawanie żylaków, już od najmłodszych lat powinny dbać o to, aby wybierać odpowiednie ubrania. Niektóre części garderoby bowiem mogą zwiększać ryzyko zastoju w żyłach. Będą to wszelkiego rodzaju obcisłe spodnie, a także skarpety oraz podkolanówki ze zbyt ciasnymi gumami. Niekorzystne będzie również zakładanie butów na wysokim obcasie. Zamiast tradycyjnych pończoch, wybierzmy pończochy przeciwżylakowe, szczególnie jeśli zmagamy się z obrzękami nóg. Uciskające właściwości pończoch pozwolą na zminimalizowanie opuchnięcia, a także będą zapobiegać obrzękom w przyszłości. Pończochy przeciwżylakowe zakupimy w większości aptek w korzystnych cenach. Ich użytkowanie nie powoduje dyskomfortu czy bólu.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała

Ryzyko wystąpienia żylaków znacznie wzrasta u osób, które zmagają się z otyłością. Zbyt duża masa ciała bowiem powoduje, że ciśnienie krwi w żyłach kończyn dolnych staje się za wysokie. Jeśli więc nasza waga wskazuje na nadwagę lub otyłość, warto podjąć walkę z nadprogramowymi kilogramami. Jest to bowiem problem nie tylko wizualny, ale przede wszystkim zdrowotny. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów pomóc nam może wprowadzenie do codziennego życia aktywności fizycznej oraz zdrowa, zbilansowana dieta.