Czy wiatr może być szorstki?

Problemem w przypadku elektrowni wiatrowych jest przede wszystkim sam wiatr. Pomimo, że w naszym kraju w wielu miejscach panują naprawdę dobre warunki pod tym względem to nadal nie wszędzie można montować elektrownie wiatrowe. Najczęściej chodzi o tradycyjne elektrownie. Problemem jest często to, że rozmaite obiekty zasłaniają wiatr bądź sprawdzają niekorzystne zawirowania. Dlatego też, tradycyjne turbiny wiatrowe sprawdzają się najbardziej w miejscach oddalonych od przeszkód bądź też w sytuacji kiedy maszt jest odpowiednio wysoki.

Odpowiednie umiejscowienie takiej elektrowni jest wówczas najważniejszą czynnością. Z tego też powodu nawet widząc mniejsze elektrownie, przydomowe można zważyć, że są one odpowiednio oddalone od zabudowań i innych przeszkód. Podobnie jest jeżeli chodzi o elektrownie spotykane często podczas jazdy samochodem. Znajdują się one poza miastem, często na otwartym terenie i są oddalone nawet od zabudowań czy też innych przeszkód. Elektrownie są również często spotykane w okolicach morza oraz zbiorników wodnych. Wpływa na to tak zwana szorstkość terenu. Im niższa klasa szorstkości tym zasadniczo lepiej ponieważ warunki są bardziej korzystne. Wskaźnik szorstkości dla powierzchni wody określa się jako „0” z kolei współczynniki 0,5 jest wskazywany dla otwartego terenu jakim może być między innymi łąka trawiasta. W dalszych współczynnikach już przy poziomie „1” zaczynają pojawiać się niskie zabudowania a teren może być lekko pofalowany. Tego typu kwestie i obiekty mają znaczenie ponieważ mogą powodować problemy w przepływie wiatru a w skarżuch przypadkach nawet go ograniczać.

Dobierając elektrownie wiatrowe do własnych potrzeb należy wiec uwzględnić również te elementy w wyborze. Należy też pamiętać, że obok klasycznych elektrowni wiatrowych na naszym rynku oferowane są również ich pionowe wersje. Często sprawdzają się w miejscach, które dla tradycyjnych rozwiązań nie są optymalne. W każdym przypadku mamy szeroki wybór w zakresie oferowanych przez nie mocy oraz możliwości zastosowania.