Czym charakteryzują się najlepsze laptopy?

Dla wielu osób codzienne funkcjonowanie bez laptopa jest niemożliwe. Używamy go do pracy, rozrywki i nauki, dlatego wybrany sprzęt powinien charakteryzować się maksymalną funkcjonalnością dopasowaną do zadań, które ma przed sobą użytkownik. Sprawdź, czym charakteryzują się dobre laptopy.

  1. Laptopy do zadań specjalnych a procesor
  2. Karta graficzna w parze z procesorem
  3. W jaki ekran powinny być wyposażone laptopy?
  4. Wytrzymały i pojemny dysk
  5. Podświetlana klawiatura i inne ułatwienia

Niezależnie od tego, czy użytkownikowi potrzebny jest laptop gamingowy czy jednostka do pracy, wybór powinien paść na sprzęt, w którym została umieszczona wydajna karta graficzna oraz procesor Intel Core i5, i7, i9 lub konkurencyjna jednostka od AMD Ryzen. Te dwa elementy w dużej mierze odpowiadają za płynną pracę całego zestawu i jakość obrazu.

Laptopy do zadań specjalnych a procesor

Procesor nazywany jest mózgiem komputera, ponieważ bez niego żaden laptop nie będzie działał. Ten element odpowiada za koordynację pracy innych podzespołów, analizuje informacje, a następnie przekazuje je do kości pamięci komputera. Sam jest wyposażony w pamięć, w której przechowuje analizowane na bieżąco dane. Aby najlepsze laptopy mogłyby być wydajne, muszą być wyposażone w wysokiej jakości procesor z dużą ilością rdzeni i wysoką częstotliwością taktowania. Wybór pada najczęściej na procesory Intel Pentium lub AMD Ryzen. Najwydajniejsze procesory posiadają zwykle komputery gamingowe z oferty https://www.neonet.pl/laptopy/gamingowe.html, dedykowane miłośnikom gier komputerowych.

Karta graficzna w parze z procesorem

Wydajny procesor to za mało, aby wybrać dobry laptop nawet co dziennego użytku. Jednostki do zadań specjalnych, na których będą uruchamiane specjalistyczne programy lub wymagające gry, powinny być wyposażone w dobry model karty graficznej. Karta graficzna odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu, wspomaganie obliczeń procesora oraz przyspieszenie wykonywania niektórych zadań komputera. Laptopy są zwykle wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną, a więc jednostkę, która pobiera mniej prądu, co nie obciąża tak bardzo układu zasilania, jak grafika dedykowana. Odbywa się to jednak kosztem wydajności – jednostki kwalifikowane jako karty rozszerzeń zapewniają znacznie lepszą wydajność i jakość obrazu.

W jaki ekran powinny być wyposażone laptopy?

Wielu użytkowników wybiera laptopy ze względu na ich niewielki rozmiar. W dużej mierze wpływa na niego przekątna ekranu. Uniwersalne laptopy posiadają najczęściej przekątną ekranu 15,4″, dzięki której użytkownik może komfortowo zarówno pracować, jak i oddawać się rozrywce, np. obejrzeć film czy surfować w internecie. Liczy się nie tylko przekątna, ale również rozdzielczość ekranu. Ekrany o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px) są coraz częściej wypierane przez ekrany Quad HD (2560 x 1440 px) i Ultra HD (3840 x 2160 px), nazywane również ekranami o rozdzielczości 4K. Przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę także na częstotliwość odświeżania obrazu – im wyższa, tym lepsza. Komfort pracy w słoneczne dni zapewni matowa matryca, która minimalizuje możliwość odbijania się promieni słonecznych od ekranu.

Wytrzymały i pojemny dysk

Laptopy jako komputery przenośne przez bardzo długi czas sprawiały problemy użytkownikom z powodu uszkodzeń dysku twardego. Talerzowy dysk HDD był bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju wstrząsy i uderzenia, dlatego często ulegał awarii, co skutkowało utratą danych. Obecnie dysk HDD coraz częściej zastępuje dysk SSD, który charakteryzuje się znacznie większą trwałością i wytrzymałością od swojego poprzednika. Jednostki SSD są droższe niż HDD, jednak zdecydowanie warto dopłacić do laptopa z dyskiem SSD, szczególnie jeśli sprzęt będzie często towarzyszył swojemu właścicielowi w podróży. Minimalna pojemność dysku to 128GB, jednak dla komfortu użytkownika lepiej wybrać pojemniejszy dysk, np. 256 lub 512 GB.

Podświetlana klawiatura i inne ułatwienia

To, ile kosztuje laptop, zależy nie tylko od jakości podzespołów, ale również dodatkowych udogodnień, dzięki którym codzienne użytkowanie sprzętu jest komfortowe i efektywne. Niemal standardem jest już podświetlana klawiatura, pozwalająca na pracę przy laptopie bez dodatkowego oświetlenia. Hitem ostatnich lat jest ekran dotykowy, który w połączeniu z zawiasami 360° pozwala na korzystanie z laptopa jak z tabletu. Taki zestaw można najczęściej spotkać w cienkich, wytrzymałych i wydajnych laptopach – sprawdź ultrabooki w Neo24.pl, jeśli interesuje Cię laptop idealny do pracy w terenie.

Bardzo istotne są również kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Zapewni je czytnik linii papilarnych, który uniemożliwia zalogowanie się do systemu przez nieuprawnionych użytkowników. Uniwersalny laptop do użytku domowego powinien być wyposażony w intuicyjny system operacyjny Windows 10 Home. Jednostki biznesowe lub te używane przez specjalistów z IT, mogą pracować na alternatywnych systemach, np. Linuks. Warto zadbać także o funkcjonalne porty – wyjście liniowe audio, złącza video, USB 3.0 czy wejście HDMI.