Czym różni się żelazko od stacji parowej?

Żelazka odchodzą już od lamusa, bo teraz nowoczesna pani domu posiada funkcjonalną stację parową? Owszem, pod wieloma względami to lepsze rozwiązanie, ale czy rzeczywiście żelazka już nie znajdują zastosowania podczas odświeżania ubrań.

Czym się różni żelazko od stacji parowej?

Klasyczne żelazko jest zdecydowanie mniejsze, choć ze względu na wbudowany pojemnik na wodę zdecydowanie cięższe niż stacja parowa. Wygrywa też pod względem ceny – prosty model kupisz już nawet do 200 złotych. Również generowanie pary odbywa się na niższym poziomie, choć teraz na rynku pojawiają się hybrydy czyli żelazka z opcją generatora pary, które wytwarzają parę na poziomie nawet wyższym niż 100 gram na minutę.

Z kolei generator pary jest lżejszy, ponieważ pojemnik na wodę znajduje się przy stacji. Potrzebujesz jednak więcej miejsca na przechowanie sprzętu i musisz wymienić deskę do prasowania. Taka klasyczna się nie sprawdzi. Mocny wyrzut pary pozwala natomiast szybciej wyprasować nawet spodnie na kant czy koszulę. Na ranking-generatorpary.pl możesz poznać więcej różnic między obydwoma typami produktów jak i porównać ich ceny.

Prasowanie również w pionie – tego nie potrafi Twoje żelazko

Jedną z podstawowych różnic między żelazkiem a stacją pary jest możliwość prasowania zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ta opcja zarezerwowana jest tylko dla stacji parowych. Prasowanie w pionie jest przydatną opcją, pozwala bowiem odświeżyć ubrania bez ściągania ich z wieszaka. Możesz więc wyprasować np. sukienkę bez konieczności przesuwania stopą żelazka po materiale. Przy delikatnych jedwabnych bluzkach, ciężkich zasłonach czy obrusach opcja ta jest wręcz pożądana.

Na żelazko znajdziesz wszędzie miejsce a na stację pary?

Na stację pary już niekoniecznie. Sprzęt ten odznacza się większymi gabarytami i o ile samo żelazko jest lekkie, to stacja parowa waży już nieco kilogramów. To może być uciążliwe podczas przenoszenia czy chowania sprzętu na wyższych półkach. W mniejszym mieszkaniu schowanie stacji może okazać się wielkim wyzwaniem, a nie każdy lubi, kiedy sprzęty są na widocznym miejscu.

Wyższa moc – lepsze prasowanie

Podstawową różnicą między tradycyjnym żelazkiem a stacją pary jest zwyczajnie moc wyrzutu pary. Nawet najsłabsza stacja pary zapewni lepsze parametry niż innowacyjne żelazko. Jeśli dużo prasujesz, zależy Ci na podwyższonej sterylności oraz w Twojej szafie wisi sporo koszul, to za tę wyższą moc, warto wydać też więcej. Bo kolejną różnicą jest cena – stacje parowe są o wiele droższe w zakupie, choć mogą być wydajniejsze w eksploatacji.