Dieta BARF dla psa – na czym polega i czy jest korzystna dla Twojego pupila? Wyjaśniamy

Dieta BARF dla psa – na czym polega i czy jest korzystna dla Twojego pupila? Wyjaśniamy

Dieta BARF cieszy się coraz większą popularnością wśród hodowców i właścicieli czworonogów. Istnieje wiele opinii na jej temat – jedni uważają, że jest to najlepsze, co możemy dać naszemu pupilowi, inni z kolei argumentują, że ten sposób żywienia niesie za sobą pewne ryzyko dla zdrowia zwierzęcia. Jak jest w rzeczywistości? W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć Ci ten temat. Odpowiemy m.in. na pytanie dotyczące tego, na czym polega dieta BARF oraz czy jest ona korzystna dla psa.

Na czym polega dieta BARF?

Dieta BARF to jeden ze sposobów żywienia psa. Polega on na podawaniu surowego mięsa i kości, których uzupełnieniem są podroby, warzywa, owoce, jaja i oleje. Pies jest wówczas żywiony tak, jak jego przodkowie, czyli wilki. W tak skomponowanym jadłospisie nie ma mowy o zbożach, konserwantach czy też o produktach przetworzonych – ma być naturalnie i zdrowo. W końcu BARF to akronim od „Biological Appropriate Raw Food” – czyli po prostu żywności, która jest dla psa odpowiednia biologicznie.

Podawanie surowego mięsa i kości może wydawać się niebezpieczne. Warto jednak pamiętać, że pies dobrze radzi sobie z takim pokarmem – oczywiście pod warunkiem, że jest on surowy. Co więcej, spożywanie przez psa surowych kości może pozytywnie wpłynąć na higienę jamy ustnej oraz dostarczyć do organizmu cenny wapń.

Ze względu na korzystny wpływ diety BARF coraz więcej hodowców i właścicieli psów decyduje się na taki sposób żywienia. Może być on stosowany zarówno u szczeniąt, jak i u psów dorosłych.

Czy dieta BARF jest korzystna dla psa?

Zastanawiasz się, czy BARF jest na pewno korzystny dla psa? Rozumiemy Twoje obawy, jednak nie są one słuszne. Dlaczego? Otóż jest to dieta świeża i surowa. Tym samym zawiera mnóstwo witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania czworonogów.

Dodatkowo pokarm w takiej postaci jest bardziej strawny niż karmy przetworzone. Dostarcza dużej ilości błonnika, który jest ważny dla zdrowia jelit. Obfituje też w białko i tłuszcze – potrzebne do utrzymania energii. To oznacza, że Twój pupil będzie miał jej więcej oraz będzie czuł się znacznie lepiej.

BARF dla psa to zatem jeden z najlepszych sposobów żywienia. Niestety ma też swoje wady. Po pierwsze, jest o wiele droższy niż jadłospis oparty na karmie przetworzonej. Po drugie, świeży pokarm musi być przechowywany w odpowiednich warunkach – inaczej istnieje ryzyko, że będzie zawierał bakterie, które mogą być szkodliwe dla Twojego psa.

Ostateczna decyzja należy zatem do Ciebie – jeśli stać Cię na karmienie psa surową karmą i jesteś gotowy do podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności, dieta BARF jest z pewnością dobrym wyborem.