Dieta paleo – co warto wiedzieć?

Gwiazdy takie jak Matthew McConaughey , Jessica Biel , Miley Cyrus , Uma Thurman i Jack Osbourne podobno czerpią korzyści z diety paleo , która koncentruje się na mięsie, rybach, warzywach i owocach na rzecz cukru, przetworzonej żywności, zbóż i roślin strączkowych.

Dlaczego? Pomijając utratę wagi , inne deklarowane korzyści zdrowotne obejmują poprawę lipidów we krwi i zmniejszenie bólu spowodowanego autoimmunizacją. Naukowo udowodniono, że dieta pomaga zapobiegać chorobom zwyrodnieniowym, takim jak otyłość, rak, cukrzyca, choroby serca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, depresja i bezpłodność. Na dodatek, mówi się, że będziesz czuć się świetnie i mieć energię.

Chociaż idea jedzenia żywności, która była dostępna dla myśliwych i zbieraczy w okresie paleolitu, istniała od lat sześćdziesiątych XX wieku, to w 2001 roku osiągnęła najwyższy poziom w Ameryce, kiedy Loren Cordain opublikował The Paleo Diet .

W 2013 roku stała się najczęściej wyszukiwaną przez Google dietą w Internecie, a teraz szturmem zdobyła również Wielką Brytanię.

Założenie tego reżimu jest proste: wracamy do diety naszych przodków i jemy żywność sprzed rolnictwa.

Człowiek stojący za Paleo twierdzi, że niektóre pokarmy były zawarte w naszej diecie dopiero około 10 000 lat temu, wraz z rewolucją rolniczą, kiedy zaczęliśmy uprawiać zboże w większych ilościach, a to nie jest wystarczająco długo, abyśmy przystosowali się do ich jedzenia.

Dlatego Loren twierdzi również, że powinniśmy unikać zbóż, a także wszystkiego, czego człowiek prehistoryczny nie rozpoznałby, takiego jak nabiał, rośliny strączkowe, cukier i oczywiście przetworzona żywność.

Zamiast tego naukowiec i profesor z wydziału zdrowia i ćwiczeń fizycznych na Colorado State University uważa, że ​​powinniśmy jeść tak, jak robili to jaskiniowcy, a mianowicie mięso, warzywa, owoce, nasiona i orzechy.

Dieta paleo co jeść

Ryby / owoce morza
Świeże owoce i warzywa
Jaja
Orzechy i nasiona
Zdrowe oleje (oliwka, orzech, siemię lniane, makadamia, awokado, kokos)

Dieta paleo czego nie jeść

Ziarna zbóż
Rośliny strączkowe (w tym orzeszki ziemne)
Nabiał
Cukier rafinowany
Ziemniaki
Przetwory
Sól
Rafinowane oleje roślinne