Dlaczego warto wynająć prawnika w sprawie karnej?

Większości z nas prawo karne kojarzy się niemal wyłącznie z poważnym przestępstwami, ale na co dzień dookoła zdarza się wiele wypadków i sytuacji, które angażują organy ścigania. Kradzieże, pobicia, włamania czy oszustwa to wszystko domena karnistów. Nieważne, czy stałeś się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia czy też sam popełniłeś czyn zabroniony, bez pomocy prawnika będzie Ci trudno poradzić sobie w gąszczu przepisów prawa.

Prawnik w postępowaniu przygotowawczym

Rola prawnika zaczyna się już na etapie postępowania przygotowawczego. Obecność specjalisty zagwarantuje, że Twoje prawa nie zostaną naruszone, bez względu na to, czy występujesz w sprawie w roli sprawcy lub pokrzywdzonego.

Szukając adwokata, wybierz specjalistę, którego wyróżnia duże doświadczenie w danej gałęzi prawa. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że złoży on niezbędne wnioski dowodowe i dopilnuje, aby organy ścigania działały sprawnie i w granicach obowiązujących przepisów prawa.

Obecność prawnika w toku postępowania przygotowawczego to również gwarancja aktywnego udziału w każdej czynności procesowej.

Adwokat w postępowaniu sądowym

Rolę prawnika najbardziej widać na sali sądowej. Jego główny zadaniem jest działanie na korzyść swojego klienta poprzez zadawanie odpowiednich pytać świadkom i biegłym, składanie stosownych wniosków dowodowych. Prawidłowo dobrana argumentacja może radykalnie odwrócić bieg wydarzeń.

Wsparcie pełnomocnika docenisz również w przypadku wydania przez sąd niekorzystnego wyroku. Sporządzenie apelacji karnej lub zażalenia, nie mówiąc już o skardze kasacyjnej do Sądu Najwyższego, wymaga nie tylko doskonałej znajomości przepisów i orzecznictwa, ale także praktyki oraz znajomości trendów panujących w orzecznictwie.

Nie wybieraj pomocy prawnej na oślep

Na rynku funkcjonuje wiele kancelarii, które zajmą się każdą sprawą, byleby tylko zdobyć kolejnego klienta. Z pomocą przyjdą Ci wyniki wyszukiwania z Google. Wystarczy, że w piszesz adwokat Warszawa, Kraków, czy Łódź i już masz do wyboru wiele kancelarii. Jeżeli zależy Ci na usłudze najwyższej jakości, wybieraj wyłącznie profesjonalistów, którzy specjalizują się w prowadzeniu spraw karnych. Pamiętaj, że przepisy oraz orzecznictwo stale się zmieniają, dlatego tak ważne jest, aby prawnik śledził na bieżąco te zmiany. Tylko wtedy zyskujesz gwarancję, że Twoja sprawa zostanie poprowadzona z należytą starannością.

Pamiętaj, że na obronę nie będziesz miał drugiej szansy, dlatego tak istotne jest, aby poprowadzić ją w sposób przemyślany, zgodnie z obraną taktyką procesową. Dzięki temu Twoje szanse na sukces wzrastają. Nie ryzykuj samodzielnej obrony, postaw na profesjonalistów!