Druk etykiet i oznaczeń – jaki sprzęt wybrać?

Druk etykiet i oznaczeń - jaki sprzęt wybrać?

Drukowanie etykiet jest istotnym elementem zarówno dużych procesów przemysłowych, jak i pracy w zdecydowanie mniejszym zakładzie. Etykiety czy oznaczenia nakleja się zarówno na produkty, których powstają tysiące w serii, jak i te, których jest pięć czy dziesięć sztuk. Do każdej branży i procesu produkcyjnego warto dobrać odpowiednią drukarkę. 

Jak oznaczamy towary?

Oznaczanie towarów można wykonać na wiele różnych sposobów. Bardzo popularna jest oczywiście etykieta produktowa, na której można umieścić wiele bardzo istotnych i potrzebnych informacji. Sposób ich zaprezentowania, rozłożenia na etykiecie zależy wyłącznie od projektującego. Różne rodzaje etykiet dają w tym zakresie naprawdę różne możliwości. Etykiety i oznaczenia mogą być różne: od tabliczek znamionowych, przez etykiety produktowe, energetyczne, informacyjne, identyfikacyjne, oznaczenia palet i pojemników, półek i regałów, po etykiety plombowe, marketingowe i chemiczne. Ważne, aby na samym początku precyzyjnie ustalić, co chcemy umieścić na etykiecie i jaki jej typ najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Drukarka termiczna czy termoaktywna?

Drukarka etykiet Etisoft występuje zarówno z wersji termicznej, jak i termotransferowe. W pierwszym przypadku mowa o bardzo prostym mechanizmie, gdzie głowica drukująca nagrzewa powieszony termoaktywną substancji papier. W wyniku tego procesu ulega od zaprojektowanemu przez nas odbarwieniu. To technologia bardzo szybka, ekonomiczna, która nie wymaga dodatkowego zastosowania tonera czy tuszu. Świetnie sprawdza się jednak przede wszystkim jako drukarka do etykiet używanych przez krótki czas, nadruk nie jest bowiem tak trwały. Jeśli zależy ci na druku znacznie trwalszy, możliwości drukowania na papierze, ale i folii, postaw na drukarkę termotransferowa, której mechanizm polega na podgrzewaniu barwnika  w taśmie termotransferowej i przenoszeniu go na etykiety. W zależności od wybranego modelu drukarni możesz drukować na papierze, folii, materiałach tekstylnych, syntetycznych przywieszkach bezklejowych. Plusem jest wysoka trwałość nadruku i jego jakość. Nawet bardzo szczegółowe etykiety można w ten sposób przygotować bez większego problemu. Przy wyborze drukarki, koniecznie trzeba wsiąść pod uwagę specyficznej kryteria i wymagania druku:

  • rozdzielczość druku,
  • szerokość druku,
  • wielkość drukarki i wydajność.

Warto stawiać przede wszystkim na znane marki, sprawdzonych producentów tego typu urządzeń, dzięki którym masz gwarancję profesjonalnego serwisu i możliwości zakupu części, jeśli dojdzie do awarii.