Dzianina vs tkanina – poznaj różnice

Nie każdy wie, że tkanina i dzianina to dwa różne materiały. Określanie ich jedną nazwą naprzemiennie występuje nagminnie, a to jest dużym błędem.

Tkanina są tkane, mają wątek i osnowę

Tkaniny się tak i to trzeba sobie zapamiętać. Składają się ze splotu dwóch nitek, które układają się w materiale poziomo i pionowo. Podczas produkcji tkanina musi być dobrze naprężona, dlatego jej brzegi są utkane gęściej niż środek. Do jej tworzenia wykorzystuje się trzy rodzaje splotów: płócienny, skośny i atłasowy.

Z tego typu materiału powstaje lekka odzież, bieliznę i pościel. Ze względu na mocno naprężony materiał konieczne jest dodawanie do wykroju nacięć i zaszewek. Tkanina przeznaczona na ubrania, wzbogacana jest też dodatkiem elastanu, który nadaje jej elastyczności. Dzięki temu obcisłe spodnie czy bluzki nadają się do chodzenia i zapewniają swobodę ruchów mimo przylegania do ciała.

Dzianina „jest dziana” jedną nicią

To zasadnicza różnica między tkaniną a dzianiną. Składa się z oczek, a do jej tworzenia w procesie produkcji używa się szydełkarki i osnowarki. Dzianina ma tylko jedną nić zwaną przędzą. Jest to materiał o fakturze bardzo przyjemnej w dotyku, dlatego używa się go do produkcji kołder czy swetrów. Na bazie dzianiny powstają również pończochy czy skarpety. Do tworzenia dzianin wykorzystuje się dwa rodzaje splotów – rządkowe i kolumienkowe.

Hurtownia dzianin – tu kupisz najlepsze materiały

Jeśli chcesz nabyć dobrej jakości materiały, bezpieczne w użytkowaniu, hurtownia dzianin jest odpowiednim miejscem. Zanim jednak dokonasz zakupu, dowiedz się nieco więcej o konkretnym producencie. Bardzo ważna jest strona internetowa firmy , czyli informacje w niej zawarte. Dobra hurtownia dzianin ma duży wybór różnorodnych materiałów. Są to produkty dostarczane przez producentów sprawdzonych, którzy wykorzystują najnowsze technologie produkcyjne. Bogaty park maszynowy, korzystanie z najnowszych trendów rynkowych oraz duże doświadczenie – to wszystko składa się na solidną markę.

Hurtownia dzianin to dobre miejsce, ale możesz też szukać wysokiej jakości dzianin i tkanin w dużych sklepach firmowych. Z tą różnicą, że w hurtowni nabędziesz towar za mniejszą kwotę, oszczędzając na zakup kolejnych metrów materiałów.