
Tomografia weterynaryjna jest nieinwazyjnym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Podobnie jak w przypadku ludzi, jest ona nieocenionym wsparciem w prawidłowym rozpoznaniu urazów i różnego rodzaju schorzeń u zwierząt – zwłaszcza kotów i psów. Dzisiaj już nikogo nie dziwi skierowanie pupila na badanie tomografem. Kiedy jest pomocna tomografia weterynaryjna i gdzie można ją zrobić?
Diagnostyka weterynaryjna a tomografia
Nadal jedną z największych bolączek weterynarii jest prawidłowa diagnostyka. Nowoczesna tomografia komputerowa w znaczący sposób poszerza jej zakres, a tym samym umożliwia podjęcie najlepszej terapii leczniczej dla naszych pupili. W medycynie tomografia komputerowa jest bowiem jednym z najdokładniejszych i najpowszechniejszych metod obrazowania diagnostycznego.
Bazuje ona na promieniowaniu rentgenowskim połączonym z najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi. Dzięki temu otrzymany obraz jest niezwykle precyzyjny i trójwymiarowy. Wykorzystanie takiego narzędzia w leczeniu zwierząt to krok milowy, który pozwala na szybkie i trafne rozpoznawanie schorzeń, a tym samym ich skuteczne leczenie. Jak wygląda tomografia w weterynarii?
Tomograf weterynaryjny w praktyce
Sam tomograf weterynaryjny nie odbiega swoją konstrukcją od standardowych aparatów TK. Składa się ze stołu, na którym kładzie się pacjenta, w tym przypadku najczęściej psa lub kota, gantry z lampami rentgenowskimi i detektorami cyfrowymi oraz konsoli sterującej. Badanie tomografem weterynaryjnym także przebiega podobnie. Trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Może być wykonane bez kontrastu lub z kontrastem. Przy czym tomografia zwierząt wykonywana jest z reguły przy ich częściowym lub całkowitym znieczuleniu.
Gdzie i kiedy warto zrobić tomografię weterynaryjną?
Tomograf komputerowy to zaawansowane urządzenie, które do najtańszych nie należy. Z tego też powodu większość gabinetów weterynaryjnych nie dysponuje tego typu sprzętem. Tomografię zwierząt można zazwyczaj przeprowadzić w większych klinikach weterynaryjnych. Przy czym stale przybywa tego typu miejsc i praktycznie w każdym większym mieście znaleźć można weterynaryjne pracownie tomograficzne.
Zaleceniem do wykonania tomografii weterynaryjnej, obok nagłych wypadków i urazów wewnętrznych, są choroby neurologiczne, stany padaczkowe o nieokreślonym podłożu, schorzenia układu ruchu oraz podejrzenia chorób nowotworowych. Często tomografia komputerowa zwierząt jest również wykonywana pod kątem przygotowania do operacji i ustalenia jej dokładnego zakresu.