Historia koszulki polo. Jak była noszona kiedyś i dziś?

Koszulka polo to symbol połączenia sportowej wygody z niewymuszoną elegancją. Cieszące się ogromną popularnością koszulki z kołnierzykiem powstały w dość zaskakujących okolicznościach. Historia koszulki polo zaczyna się na przełomie lat 20 i 30 XX wieku i ma ścisły związek z buntownikiem, któremu nie było dane zostać producentem samochodów.

Kim był Rene Lacoste?

Przełomowe odkrycia i wynalazki często bywają efektem oderwania się od ubitych schematów. Bunt, który wyraża sprzeciw wobec przyjętych norm jest w stanie stworzyć coś zupełnie nowego. Coś, co całkowicie odmieni oblicze świata, również tego modowego, jak to było w przypadku Rene Lacoste. Dziś marki Lacoste nikomu nie trzeba przedstawiać, ale mało kto wie, że jej pionierzy niewiele mieli wspólnego z modą.

Rene Lacoste był synem bogatego producenta samochodów. Niestety młody Rene nie cieszył się ani mocnym zdrowiem ani powalającą urodą. Borykającemu się z wieloma dolegliwościami Rene zalecono zajęcie się sportem. Rodzinny majątek pozwoliłby dziedzicowi realizować się w każdej, nawet najbardziej prestiżowej dziedzinie, ale on postawił na raczkujący dopiero tenis ziemny.

Rene, który początkowo zajmował się sporem jedynie dla poprawy zdrowia, złapał bakcyla i zrezygnował z przejęcia rodzinnej firmy motoryzacyjnej na rzecz uprawiania tenisa zawodowo. Rene nie osiągnął co prawda spektakularnych wyników w sporcie, ale zrobił coś, co było całkowitym przełomem w świecie mody sportowej. Młody sportowiec nie lubił tradycyjnych strojów, które krępowały ruchy i były po prostu niewygodne. Kiedy więc w 1926 roku podczas nowojorskiego US Open, młody Lacoste zaprezentował się światu w koszuli z kołnierzykiem i krótkim rękawem, wywołał niemałe poruszenie. Tym samym koszulki polo męskie stały się nierozerwalnie związane z nazwiskiem Lacoste.

Koszulka polo z krokodylem

Z pewnością wiele osób zastanawia się dlaczego symbolem słynnej polówki Lacoste jest krokodyl. Otóż charakterystyczny znaczek na koszulce polo wiąże się z jej wynalazcą, tenisistą Rene Lacoste. Młody dziedzic samochodowej fortuny niestety nie należał do wyjątkowo urodziwych mężczyzn według ówczesnych standardów. W opinii znawców męskiego piękna, twarz Rene, której głównym punktem był wyjątkowo płaski nos, przypomniała pysk krokodyla.

Nic więc dziwnego, że przezwisko „krokodyl” przylgnęło do młodego Rene na całe życie. Zapalony tenisista nie przejmował się jednak ani swoim wyglądem ani tym, że w opinii wielu osób rezygnacja z przejęcia prężnie prosperującej firmy na rzecz sportu była całkowitym szaleństwem. Rene nie dbał o to, że stawiając swój komfort na pierwszym miejscu wywoła poruszenie wśród mocno konserwatywnej społeczności. Rene Lacoste zapisał się na kartach historii nie tylko jako wynalazca koszulki polo i pełen pasji tenisista, ale także jako człowiek, który nie boi się wyłamywać ze sztywnych barier schematów ustalanych przez społeczeństwo.

Koszulka polo w modzie współczesnej

Choć koszulka polo zaprezentowana podczas turnieju US Open była całkowitym przełomem, przez wiele lat pozostawała ona wyłącznie w segmencie mody sportowej. W pierwszych latach istnienia koszulki polo wykorzystywane były głównie podczas zawodów i turniejów sportowych. Ich przeznaczenie zmieniło się wraz z nadejściem nowych czasów, czyli II Wojny Światowej i okresu powojennego.

W latach światowego konfliktu ludzie zaczęli doceniać istotę osobistego komfortu. Trudne czasy sprawiały, że ludzie nie chcieli dodawać sobie cierpienia nosząc niewygodne ubrania, tylko po to, aby wpisywać się w ramy norm społecznych. Świat mody przeszedł całkowitą rewolucję. Postawiono na luz i swobodę. Koszulka polo spełniała się idealnie w roli łącznika pomiędzy klasyczną elegancją, a sportową wygodą. Od tamtych czasów jest ona chętnie noszona na co dzień.

Koszulka polo odgrywa istotną rolę we współczesnej modzie, zarówno męskiej, jaki i damskiej. Pasuje do każdej aktywność i każdej okazji. Jest też wyrazem uznania dla pioniera Rene Lacoste, który całkowicie odmienił oblicze modowego świata.