Idealna wyprawka dla noworodka – czyli jak przygotować się na przyjazd mamy i dziecka ze szpitala?

Przez wyprawkę dla noworodka i świeżo upieczonej mamy rozumiemy zwykle ubranka i zabawki dla dziecka. Elementy te są oczywiście bardzo potrzebne, jednak nie należy zapominać o tym, że po porodzie zarówno dziecko, jak i mamę mogą dotknąć pewne uciążliwe dolegliwości. Jak się na nie przygotować?

Nietrzymanie moczu po porodzie – co robić?

Nietrzymanie moczu to bardzo częsta przypadłość pojawiająca się po porodzie naturalnym. Kobieta nie jest w stanie utrzymać moczu w sytuacjach wysiłkowych (podczas kaszlu, śmiechu, podnoszenia czegoś cięższego). Jest to dolegliwość wciąż uważana za dość wstydliwą, choć zupełnie niepotrzebnie, ponieważ cierpi na nią bardzo wiele kobiet w okresie połogu. Ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu wzrasta w przypadku urodzenia dziecka ważącego ponad 4 kilogramy. Większe prawdopodobieństwo zachorowania dotyka kobiet, które mają za sobą już kilka porodów. W wyprawce dla świeżo upieczonej mamy powinien znaleźć się zatem zapas wkładek urologicznych, które pozwolą na utrzymanie bielizny w czystości i uniknięcie nieprzyjemnego zapachu.

Nawał pokarmu po porodzie – jak sobie z nim radzić?

Nawał pokarmu w piersiach następuje zwykle około trzeciej doby po przyjściu dziecka na świat. Wówczas piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe. Z czasem stan ten powinien ustąpić samoistnie, jednak do tego momentu świeżo upieczona mama czuje się dość niekomfortowo. Aby nieco złagodzić te uciążliwe objawy, należy odpowiednio wyposażyć wyprawkę dla mamy i dziecka. Pomocnym urządzeniem okaże się z pewnością laktator, dzięki któremu kobieta będzie mogła odciągać nadmiar pokarmu. Metoda ta jest pomocna szczególnie wtedy, gdy piersi są zbyt nabrzmiałe, aby dziecko mogło swobodnie je chwycić. Aby poczuć się bardziej komfortowo, świeżo upieczona mama powinna korzystać ze specjalnych wkładek laktacyjnych, które zapobiegną pobrudzeniu się ubrania w przypadku wycieku pokarmu z piersi. Przy nawale pokarmu dobrym pomysłem będzie częstsze przystawianie malucha do piersi.

Zaparcia po porodzie – czy są normalne?

Po porodzie następuje okres połogu, w którym kobieta może odczuwać różne, niekoniecznie przyjemne dla jej organizmu dolegliwości. Jednymi z nich są zaparcia, czyli długotrwałe problemy z wypróżnianiem. Przyjmuje się, że z zaparciami mamy do czynienia, gdy stolec jest oddawany rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Oczywiste jest, że w czasie porodu dochodzi w organizmie kobiety do ogromnych zmian, dlatego też tego typu dolegliwości są całkowicie naturalne. Przyjmujemy zatem, że jeśli kobieta nie wypróżnia się nawet do czterech dni po porodzie, nie należy się zbytnio martwić. Pamiętajmy jednak, że zaparcia po przyjściu na świat dziecka występują u bardzo wielu kobiet, dlatego jeszcze w czasie ciąży warto się na nie przygotować i domową apteczkę wyposażyć w preparaty, które przyniosą świeżo upieczonej mamie ulgę. Należy jednak mieć na uwadze to, że przyjmowanie każdego środka, szczególnie w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem.