Instalacje miedziane – zastosowanie

Instalacje miedziane – zastosowanie

Instalacje miedziane cechują się wyjątkową wytrzymałością i długowiecznością. Nic dziwnego, że Polacy coraz częściej decyduje się na wykorzystanie tego typu materiału w swoich domach. Instalacja miedziana świetnie sprawdza się w domowych systemach przesyłu wody i gazu. Tworzywo to dobrze radzi sobie także w przypadku centralnego ogrzewania. Jakie są największe zalety miedzianych instalacji? Co warto wiedzieć na ich temat?

Miedziane rury – gdzie są wykorzystywane?

Na wstępie warto wspomnieć, że rury miedziane wybierane są przez fachowców ze względu na kilka istotnych zalet. Przede wszystkim materiał ten jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki środowiskowe. Jest to tworzywo niepalne i proste w montażu, a przy tym świetnie wyglądające i w pełni nadające się do recyklingu. Ze względu na szeroki wybór produktów miedzianych i uniwersalność tego tworzywa – instalacje miedziane spotykane są zarówno w domach, jak i w budynkach przemysłowych.

Rury miedziane do centralnego ogrzewania świetnie przewodzą ciepło oraz są przystosowane do pracy w wysokim ciśnieniu. Wymagają one jednak zastosowania izolacyjnych otulin – wszystko po to, aby uniemożliwić nadmierną ucieczkę ciepła. W związku z tym, że na rynku znajdziemy miedziane elementy o różnej giętkości i długości, powszechnie stosuje się je także w przypadku montażu m.in. ogrzewania podłogowego. Wytrzymałość i niepalność miedzi sprawia, że coraz powszechniej w instalacjach domowych stosuje się także rury miedziane do gazu.

Dlaczego warto zastosować elementy miedziane w instalacjach wodnych?

Oprócz wcześniej wspomnianych zalet instalacji miedzianych warto wspomnieć o jeszcze jednym atucie tego tworzywa, zwłaszcza w kontekście systemów wykorzystywanych do przesyłu wody pitnej. Miedź posiada wyjątkowe właściwości bakteriobójcze. W kontakcie z nią giną bakterie e.Coli, Salmonella, a także grzyby, pleśń czy niektóre wirusy. Instalacja miedziana w naszych domach zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji wśród domowników, a same rury zachowują te wyjątkowe właściwości przez dziesięciolecia. Z tego samego powodu warto rozważyć wykorzystanie rur miedzianych do klimatyzacji.

Przy wyborze rur miedzianych należy uwzględnić m.in. współczynnik rozszerzalności liniowej. Pamiętajmy, że oprócz tego, że miedź świetnie przewodzi ciepło, ulega rozszerzeniu w wyższych temperaturach – zwłaszcza w przypadku rur miękkich. Spore znaczenie ma także zastosowanie odpowiednich złączeń i mocowań. Odpowiednio zaprojektowana instalacja miedziana, choć może być nieco droższa w montażu – będzie służyła nam bezawaryjnie przez wiele lat, generując w perspektywie dekad spore oszczędności.

Jeśli stoimy przed montażem klimatyzacji, systemu centralnego ogrzewania lub instalacji wodnych i gazowych w naszym domu, warto wybrać dostawcę, który posiada szeroki wachlarz miedzianych produktów najwyższej jakości. W przypadku sklepów internetowych, bez wątpienia warto zwrócić uwagę na mateomarket.pl. Firma ta już od ponad dekady zaopatruje klientów indywidualnych i firmowych w różnego rodzaju asortyment instalacyjno-budowlany. Dzięki współpracy z najlepszymi hurtowniami w Polsce i Europie Mateo Market oferuje towar doskonałej jakości w korzystnej cenie.