Aby nastąpił uraz kończyny, wystarczy czasem zwykła chwila nieuwagi. Zwichnięcia, złamania, skręcenia – wszystkie te urazy mogą wystąpić zarówno na skutek wypadku w domu, jak i poza nim. Warto wiedzieć, jakie typy urazów kończyn następują oraz jakie są ich symptomy. Dzięki nim można podjąć odpowiednie leczenie oraz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria ułatwiające codzienne funkcjonowanie, jak np. siedzisko pod prysznic.
Urazy kończyn — czym dokładnie są?
Urazy kończyn to uszkodzenia tkanek, narządów, czy też większych obszarów ciała na skutek działania czynników chemicznych, mechanicznych lub elektrycznych. Przeważnie pojawiają się na skutek upadków, wypadków w pracy, wypadków komunikacyjnych lub podczas uprawiania sportu. Do najczęstszych urazów kończyn zaliczane są:
- Zwichnięcia – polegają one na utracie prawidłowej łączności między powierzchniami stawowymi;
- Skręcenia stawu – to uszkodzenie tkanek miękkich, które stabilizują staw, na skutek nieprawidłowego ułożenia kończyny w stawie w trakcie wykonywania ruchu.;
- Złamania kości – polegają na przerwaniu ciągłości tkanki kostnej na skutek zadziałania urazu.
Siedzisko pod prysznic i nie tylko – leczenie urazów w ortopedii
Urazy kończyn dolnych to jeden z częstszych powodów interwencji medycznej w ramach oddziału ratunkowego. Przeważnie przyczyną urazu jest upadek (obejmuje to około 50% urazów kończyn dolnych oraz 30% urazów zaistniałych w obrębie kończyn górnych), jednak może mieć on związek z wypadkiem przy pracy w czasie korzystania z maszyn i urządzeń tnących lub wypadkiem komunikacyjnym. Ocena rozległości urazu obejmuje badanie czterech podstawowych elementów funkcjonalnych kończyny, takich jak: kości, nerwy, naczynia oraz tkanki miękkie. W przypadku deformacji kończyny, wylewów podskórnych/wybroczyn, miejscowej bolesności, rozległego uszkodzenia tkanek miękkich, szczególnie w okolicy stawu, lub zwiększonej ruchomości w stawie trzeba wykonać badanie radiologiczne kończyny. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wykluczenie złamania oraz dalsze zaopatrzenie urazu. Ciężkie uszkodzenia, które obejmują 3 z 4 struktur funkcjonalnych kończyny, wymagają objęcia pacjenta specjalną opieką wielospecjalistycznego zespołu. Około 50% pacjentów po urazie wymaga hospitalizacji oraz leczenia operacyjnego, a kolejno po wyjściu do domu, korzystania z akcesoriów ułatwiających normalne funkcjonowanie, jak Siedzisko pod prysznic.