Jak chronić się przed kleszczami nie tylko podczas grzybobrania?

Wszyscy uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, musimy więc liczyć się z tym, że podejmowane aktywności narażają nas na spotkanie z wieloma owadami i szkodnikami. Wśród nich są kleszcze, które są stawonogami, a nade wszystko: małymi, krwiopijnymi pasożytami, dlatego warto uzbroić się w olejek goździkowy i inne sposoby, które pomogą się przed nimi chronić.

Dlaczego ochrona przed kleszczami jest ważna?

Po ukąszeniu kleszcza jest wiele chorób, którymi można się zarazić. Jest to między innymi:

  • borelioza,
  • erlichioza,
  • tularemia.

To już samo wskazuje powód, dla którego zabezpieczenie przed tymi pasożytami na wszelkie możliwe sposoby jest tak ważne. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, myśląc o ryzyku ukąszenia przez kleszcza, jest lokalizacja. W różnych regionach Polski i świata występują różne rodzaje kleszczy a rodzaj kleszcza określa, jakie choroby może on przenosić.

Zachęcamy więc do tego, by starać się dowiedzieć jak najwięcej o ukąszeniach kleszczy, tym jak ich unikać, a także o nowych badaniach, które mogą zwiększyć naszą wiedzę na temat leczenia chorób związanych z kleszczami.

Zapobieganie – najwyższym priorytetem w walce z kleszczami

Rozmawiając z ekspertami w temacie mikrobiologii i chorób zakaźnych można przede wszystkim dowiedzieć się, jak ważne jest, aby zapobiegać kontaktowi kleszczy ze skórą. Całe szczęście istnieją sposoby zapobiegania narażeniu na kleszcze, a jednym z najlepszych jest noszenie odzieży zakrywającej ręce i nogi. Aby to zrobić wystarczy wsunąć spodnie do skarpet lub nawet owinąć taśmą otwory w ubraniu, aby kleszcze absolutnie nie miały dostępu do gołej skóry. Niektórzy wskazują również na to, by nosić jasne ubrania – ale nie temu, że mogłyby kleszcza w jakikolwiek odstraszyć. Są one po to, by pomóc zobaczyć, czy jakiś kleszcz nie wędruje po Tobie szukając „słabego punktu”.

Wskazówka dodatkowa: będąc w lesie, trzymaj się środka szlaku, gdyż tam jest mniej prawdopodobne, że złapiesz pasożyta. Kleszcze zdecydowanie wolą przebywać w krzakach i zaroślach. Jak tylko wrócisz do domu, sprawdź siebie lub poproś członka rodziny o pomoc w sprawdzeniu, czy nie przyplątał się jakiś kleszczy. Przeczesz włosy grzebieniem z drobnymi zębami i sprawdź fałdy skóry. Powinieneś także wziąć prysznic i wyprać ubranie w wysokiej temperaturze, aby zabić wszelkie ewentualne kleszcze.

Olej goździkowy a ochrona przed kleszczami

Olejek z pąków goździków, czyli popularnie mówiąc olejek goździkowy – skutecznie chroni przed kleszczami, co zostało potwierdzone w badaniach. Tym samym olejek goździkowy jest składnikiem wielu preparatów działającym przeciw kleszczom.

Jak używać olejku goździkowego jako środka odstraszającego kleszcze? Możesz zakupić jeden z gotowych olejków, bądź preparatów. Możesz też stworzyć własny środek odstraszający kleszcze, dodając 10 do 15 kropli olejku z pączków goździków do wody.

Używając tej samej proporcji, możesz również przygotować olejek do zastosowania miejscowego, mieszając olejek goździkowy z olejem nośnikowym, takim jak np. olej kokosowy. Tak przygotowaną mieszankę należy wcierać obficie w odsłonięte obszary skóry, gdy jest wilgotna lub nakładać wacikiem.