Jak często należy przeprowadzać mammografię?

jak-czesto-nalezy-przeprowadzac-mammografie

Profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna, szczególnie dla kobiet, które wkroczyły w okres przedmenopauzalny oraz przeszły menopauzę. Nie oznacza to jednak, że badać nie powinny się młodsze kobiety – z określonych wskazań mammografię powinny wykonywać nawet kobiety, które nie ukończyły jeszcze 40. roku życia. Jak często wykonywać profilaktyczną mammografię i dlaczego badanie to jest niezwykle ważne? Wyjaśniamy.

Mammografia – badanie, które może uratować życie

Rak piersi diagnozowany jest u coraz młodszych kobiet. Dotyczy to przede wszystkim kobiet obciążonych genetycznym ryzykiem rozwoju raka piersi – choroba ta często występuje rodzinnie u kobiet, w których organizmie obecny jest zwiększający ryzyko zachorowania, zmutowany gen BRCA1 i BRCA2, chociaż wykryto także inne geny, które mają związek z rozwojem raka piersi. Rak piersi rozwija się przez wiele lat, zanim zacznie dawać jakiekolwiek objawy, dlatego bardzo ważne jest także samobadanie piersi. Powinna wykonywać je każda kobieta, która ukończyła 20. rok życia. Samobadanie należy przeprowadzać każdego miesiąca pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu menstruacyjnego. Systematyczne badania mammograficzne są bardzo ważne, bo pozwalają wykryć nowotwór we wczesnej fazie jego wzrostu, kiedy większość guzów to guzy, które jeszcze nie przeobraziły się w zmianę złośliwą. Mammografię można wykonać w większości gabinetów ginekologicznych np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Jak często wykonywać badanie mammografem?

Wskazaniem do wykonania mammografii jest przede wszystkim wiek kobiety, jednak badanie to jest również wykonywane, gdy kobieta wyczuje niepokojącą zmianę w piersi. Zaleca się, aby po ukończeniu 40. roku życia kobieta wykonywała badanie mammograficzne raz na 2 lata. Po ukończeniu 50. roku życia mammografię trzeba wykonywać raz w roku. Lekarz może zalecić inaczej, jeżeli w bliskiej rodzinie kobiety był diagnozowany rak piersi lub występują inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko jego rozwoju. Zaliczamy do nich m.in.: przyjmowanie leków hormonalnych.

U młodszych kobiet mammografia bywa wykonywana rzadko, co ma związek m.in. z nieco inną budową gruczołu piersiowego, jednak nie oznacza to, że kobiety w wieku 20., 30. lub 35. lat nie muszą dbać o zdrowie piersi. Oprócz comiesięcznego samobadania, które pozwala wykryć zarówno niegroźne, jak i potencjalnie niebezpieczne zmiany w piersiach, kobiety powinny regularnie wykonywać USG piersi – najlepiej plan badań profilaktycznych ustalić ze swoim ginekologiem, który po zebraniu wywiadu lekarskiego zaleci odpowiednie postępowanie.