Soczewki cieszą się dużą popularnością wśród osób z wadami wzroku. Ich dobór powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i planowanej częstotliwości noszenia. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie dla siebie soczewki oraz cieszyć się bezpiecznym użytkowaniem szkieł kontaktowych?
Rodzaje soczewek kontaktowych
Szeroka oferta szkieł kontaktowych może budzić lekką dezorientację, zwłaszcza, gdy dobieramy je po raz pierwszy. Można je podzielić ze względu na kryteria takie jak:
– rodzaj wady wzroku (np. dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm);
– materiał wykonania (twarde, miękkie, hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe);
– czas noszenia (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne);
– tryb noszenia (jednorazowe, całodzienne lub stosowane bez przerwy);
– zastosowanie (lecznicze, korekcyjne lub kolorowe).
Dobór soczewek ze względu na szczegółowe parametry i rodzaj wady wzroku należy skonsultować z okulistą lub optometrystą. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ich użytkowanie będzie bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na zdrowie naszych oczu.
Jak dobrać soczewki kontaktowe – jednodniowe czy wielorazowe?
Wybór trybu noszenia soczewek często budzi wątpliwości. Zarówno jednodniowe, jak i wielorazowe szkła mają swoje zalety i wady. Soczewki jednodniowe dzięki temu, że są jednorazowego użytku, nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani zakupu dodatkowego płynu czy pojemnika do ich przechowywania. Sprawdzą się szczególnie u osób, które:
– zamierzają zakładać soczewki okazjonalnie,
– nie lubią zdejmować i zakładać soczewek,
– chcą uniknąć systematycznej i uważnej pielęgnacji szkieł.
Jednorazowe soczewki sprawdzą się także podczas uprawiania sportu czy korzystania z basenu. Wystarczy wyrzucić je po zakończonej aktywności.
Jeśli jednak zamierzamy stosować soczewki codziennie i postawimy na szkła jednodniowe, będzie się to wiązało z większymi kosztami niż np. w przypadku soczewek miesięcznych. Różnicę w skali miesiąca możemy porównać, wpisując w wyszukiwarkę hasło: soczewki cena i wybierając model jednodniowy oraz miesięczny lub kilkumiesięczny.
Żywotność soczewek wielorazowych jest znacznie dłuższa i bardziej opłacalna w przypadku codziennego noszenia. Ich podstawowym minusem jest jednak konieczność starannej pielęgnacji, a w przypadku jej braku –ryzyko infekcji. Aby w pełni cieszyć się ich użytkowaniem, należy wyposażyć się w dodatkowe akcesoria – specjalny pojemnik do przechowywania oraz płyn dezynfekujący.
Soczewki – o tym nie zapominaj
Niezależnie od wybranego rodzaju soczewek, należy przestrzegać kilku zasad, które zapewnią nam bezpieczne i komfortowe użytkowanie.
Pamiętaj o zachowaniu najwyższego poziomu higieny przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Przed dotknięciem szkła kontaktowego dokładnie umyj i wysusz ręce. Aby uniknąć zanieczyszczenia soczewki, zakładaj je przed zrobieniem makijażu, a zdejmuj po jego zmyciu.
W przypadku zabrudzenia soczewki należy zdezynfekować ją specjalnym płynem (nigdy wodą z kranu) lub wymienić na nową.