Jak działa odkurzacz centralny?

jak-dziala-odkurzacz-centralny

Odkurzacz centralny to urządzenie ułatwiające sprzątanie domów jednorodzinnych o dużej powierzeni. Znakomicie sprawdza się również w infrastrukturze hotelowej oraz innych obiektach obsługujących gości. Dzięki zwiększonej sile ssącej oraz specjalnym końcówkom jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami niemożliwymi do usunięcia przy pomocy tradycyjnych odkurzaczy. Jak działa odkurzacz centralny? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu.

Z czego składa się instalacja centralnego odkurzania?

Instalacja centralnego odkurzania to zestaw kilku połączonych ze sobą elementów tworzących spójny system. Sercem układu jest jednostka centralna, która odpowiada za wytarzanie energii potrzebnej do zasysania zanieczyszczeń. Montuje się ją w garażu, piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Wybór miejsca nie może być przypadkowy. Urządzenie powinno być umieszczone w pomieszczeniu odizolowanym od części użytkowej i sypialnej. Najlepiej, aby znajdowało się ono na najniższej kondygnacji budynku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada odkurzacza centralne: Poza jednostką centralną bardzo ważne są umieszczone w ścianach przewody rurowe, którymi odprowadzany jest brud zasysany z czyszczonych powierzchni. Rury łączą jednostkę centralną z montowanymi w różnych miejscach domu gniazdami ssącymi. Jest to jedyny element całej instalacji widoczny od zewnątrz. Do gniazd wpina się węże ssące. W zależności od rodzaju zabrudzeń węże wyposażone są w różne końcówki. Przy czyszczeniu delikatnych powierzchni dobrze sprawdzają się ssawki z delikatnym włosiem, natomiast w trakcie usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc lepszym wyborem są ssawki szczelinowe oraz tzw. turboszczotki o niewielkim rozmiarze.

Sposób działania odkurzacza centralnego

Sposób działania odkurzacza centralnego nie różni się zbytnio od użytkowania tradycyjnego urządzenia do usuwania zabrudzeń z płaskich powierzchni. Po uruchomieniu instalacji (odbywa się to poprzez włożenie węża do gniazda lub naciśnięcie guzika na jego uchwycie) jednostka centralna zaczyna generować podciśnienie prowadzące do zasysania zabrudzeń z podłogi. Kurz oraz inne zanieczyszczenia są odprowadzane do urządzenia, gdzie odbywa się ich filtracja. Zabrudzenia pozostają w zbiorniku, a brudne powietrze odprowadzane jest poza budynek. Jest to główna różnica pomiędzy tradycyjnym odkurzaczem a dostępnym m.in. w Szczecinie odkurzaczem centralnym. W standardowym urządzeniu zanieczyszczone powietrze wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczeń.

Czy warto zdecydować się na montaż odkurzacza centralnego?

Montaż odkurzacza centralnego to sposób na szybsze i łatwiejsze sprzątanie dużych przestrzeni. O ile w domach o niewielkim metrażu jest to zbędny gadżet, to na rozbudowanych posesjach oraz w hotelach i pensjonatach to znakomite rozwiązanie. Czyszczenie podłóg z użyciem odkurzacza centralnego jest ciche i niezwykle proste. Nie wymaga użycia siły potrzebnej do przenoszenia urządzenia. W tym przypadku przenośny jest wyłącznie wąż ssący. Urządzenie jest przy tym bardzo wygodne w eksploatacji. Pojemnik zbierający zanieczyszczenia nie wymaga częstego opróżniania. Zazwyczaj wystarczy zrobić to raz na kilka miesięcy.

Zalety korzystania z odkurzacza centralnego docenią szczególnie alergicy. Filtracja zasysanego powietrza prowadząca do braku unoszącego się w pomieszczeniu kurzu, pyłu i roztoczy to ogromna ulga dla osób cierpiących na różnego typu uczulenia.