Jak odpowiednio zabezpieczyć taras – dobór wyposażenia

Większość osób za serce swojego domu uznaje salon, lecz warto rozszerzyć swoje horyzonty i przekonać się, że jeszcze lepiej spisze się tu taras. Aby móc czerpać z niego pełną satysfakcję, wystarczy go usprawnić i zmodernizować – zadaszenie tarasu z poliwęglanu jest tu podstawą!

Na jakie problemy mogą natknąć się właściciele tarasów?

Wiele budynków wyposażonych jest w stosowny taras. Czasem jako wyizolowany obiekt, czasem jako wydłużenie salonu, a nawet sypialni, jest to popularny dodatek do domu, którego funkcjonalności nie jest trudno się domyślić. Taras to świetne miejsce do wypoczynku, które pozwala cieszyć się świeżym powietrzem, kontaktem z przyrodą, a jednocześnie nie będąc tak uzależnione od pogody i pory roku, co ogrodowa altana.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że każdy taras to pomieszczenie zewnętrzne i jest on narażony na nieustanne działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, nagłe zmiany temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne, a także szereg czynników chemicznych i biologicznych to recepta na zrujnowanie niemal każdego materiału. Rzecz jasna, nie można zapomnieć również o potencjalnych uszkodzeniach mechanicznych, o które nie jest tak trudno podczas organizowania przyjęć w tarasie.

Nie jest tajemnicą, że każdy taras prędzej czy później się zestarzeje. Proces ten może mieć wpływ na jego funkcjonalność oraz aspekty estetyczne, a jak wiadomo, każdy chciałby cieszyć się pięknie wyglądającą zabudową domu. Najczęściej problem ten dotyka zadaszeń, gdyż to one mają bezpośredni kontakt z otoczeniem. Warto wspomnieć, że niektóre materiały ulegają uszkodzeniom w znacznie wolniejszym tempie niż inne. Dobrym przykładem są tu nowoczesne zadaszenia tarasu z poliwęglanu, na które coraz częściej można napotkać się w ofertach znanych producentów.

Tworzywa sztuczne czy naturalne – porównanie

Tradycyjne zadaszenia zazwyczaj wykonuje się z drewna lub sklejki, rzadziej spotykane są modele wykonane ze szkła bądź dachówki. Rzecz jasna, każda z tych opcji wyróżnia się własnym zakresem silnych i słabych stron, dlatego, aby zyskać pełny obraz dostępnych na rynku produktów, warto bliżej przyjrzeć się każdemu z nich.

Drewno oraz sklejka to materiały o niezwykle szerokim zastosowaniu. Naturalne, zdrowe deski nie należą do najtańszych tworzyw, lecz większość osób ceni je za wyjątkowe aspekty estetyczne. Niestety, oczywistą wadą drewna jest jego wątpliwa trwałość oraz konieczność konserwacji. Jest to materiał organiczny, który nie jest w stanie znieść trudnych warunków pogodowych bez odpowiedniego zabezpieczenia, z którym wiążą się dodatkowe koszty.

Dość interesującą alternatywą są poddasza szklane, zazwyczaj wzmocnione metalową ramą. Szkło również jest dobrze znanym i bardzo popularnym tworzywem, dlatego nikt nie powinien być zaskoczony faktem, że znalazło ono swoje zastosowanie również w produkcji zadaszeń. Jego atuty są jasne – prezentuje się ono estetycznie, jest odporne na większość warunków atmosferycznych i pozwala cieszyć się widokami oraz rozświetloną przestrzenią. Niestety, szkło również ma istotne wady, a mianowicie narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Potknięcie się, upuszczone krzesło, a nawet niefortunne gradobicie mogą zrujnować nawet najpiękniejsze ze szklanych zadaszeń.

Dlaczego zadaszenia tarasu z poliwęglanu to najlepszy wybór?

Rozwój technologii przynosi także nowe rozwiązania, które szybko znajdują swoją niszę w wystroju i architekturze. Na szczególną uwagę zasługuje tu szeroki zakres tworzyw sztucznych, w tym poliwęglanu, które szybko dominują tarasowe zadaszenia w całym kraju. Ich rosnąca popularność jest w pełni zasłużona – zadaszenia z tarasu z poliwęglanu łączą w sobie estetyczny wygląd, ponadprzeciętną trwałość, łatwość w montażu, a także zaskakująco niską cenę, która przekonuje nawet najbardziej opornych miłośników spędzania czasu na tarasie. Wniosek nasuwa się sam – jest to po prostu najlepszy wybór, na którym można polegać.