Jak pokonać lęk przed stomatologiem?

jak-pokonac-lek-przed-stomatologiem

Regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne ze względu na profilaktykę chorób zębów oraz przyzębia. W praktyce jednak wiele osób rezygnuje z tego obowiązku, głównie ze względu na paniczny lęk przed stomatologiem. Zjawisko to nosi fachową nazwę dentofobii. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie dotyczy ono tylko dzieci. Wielu dorosłych także odczuwa strach przed dentystą. Dowiedz się koniecznie, jak można go skutecznie pokonać.

Dentofobia – przyczyny i objawy

Dentofobia swym zasięgiem obejmuje nie tylko strach przed różnego rodzaju zabiegami wykonywanymi w obrębie jamy ustnej oraz towarzyszącym im dźwiękom wydawanym przez aparaturę stomatologiczną. Paniczny lęk pojawia się także przy kontakcie z lekarzem stomatologiem na przykład w czasie umawiania terminu wizyty. Strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym najczęściej wynika z traumatycznych doświadczeń pacjenta jeszcze z czasów dzieciństwa. Na ten stan rzeczy wpływ mogą mieć również negatywne opinie członków rodziny danej osoby na temat metod leczenia stosowanych przez dentystów.

U ludzi, którzy panicznie boją się wizyt i dentysty, występują rozmaite symptomy. Osoby, które nie chcą zdecydować się na profesjonalne leczenie stomatologiczne pomimo występowania takiej konieczności, zwykle cierpią na bóle brzucha, wymioty, biegunki oraz bezsenność. Często towarzyszy im nadmierna potliwość oraz kołatanie serca. Mogą także uskarżać się na brak apetytu oraz drżenia mięśni.

Jak skutecznie radzić sobie z lękiem przed dentystą?

Głęboko zakorzenione w świadomości człowieka przekonania dotyczące niebezpieczeństw czyhających na niego w gabinecie stomatologicznym trudno jest wyeliminować. Można jednak efektywnie walczyć z pojawiającym się w tej sytuacji lękiem. Należy przede wszystkim pomyśleć o znalezieniu kompetentnego, łatwo nawiązującego relacje z ludźmi stomatologa. Trzeba pamiętać o tym, że dobry dentysta zazwyczaj odpowiednio przygotowuje pacjenta do planowanego leczenia, tłumacząc jego przebieg. Najgorsze, co można zrobić w kontakcie ze stomatologiem, to ukrywanie przed nim swojego strachu. Właściwa diagnoza dentofobii w dłuższej perspektywie czasowej ułatwia dobór odpowiednich metod postępowania terapeutycznego oraz sposobów znieczulenia. Pracownicy takich placówek, jak Przychodnia Dental, przykładają szczególną wagę do zagwarantowania pacjentom dobrego samopoczucia w trakcie leczenia. Dlatego z reguły stosują innowacyjne, bezbolesne metody terapii. Zmniejszeniu odczuciu lęku u pacjenta sprzyja też możliwość przerwania przez niego zabiegu w dowolnym momencie.