Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Przykry zapach z ust to wstydliwy problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i doprowadzić do wycofania społecznego. Wywołuje go wiele czynników – od nieodpowiedniej higieny do chorób stomatologicznych. Skąd bierze się ten kłopot i jak się go pozbyć?

Przykry zapach z ust – przyczyny

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach wyczuwalny podczas wydychania powietrza może mieć różnorodne przyczyny, między innymi:

– niewłaściwa higiena jamy ustnej,

– problemy stomatologiczne (choroby dziąseł, zębów i przyzębia),

– grzybica jamy ustnej,

– palenie tytoniu,

– przewlekłe stany zapalne układu oddechowego,

– zapalenie błony śluzowej żołądka,

– zakażenie Helicobacter pylori,

– choroby metaboliczne,

– refluks żołądkowo-przełykowy,

– dieta bogata w produkty o intensywnym aromacie (czosnek, cebula).

Należy wspomnieć, że przykry zapach z ust bywa problemem, z którego pacjenci często nie zdają sobie sprawy. Może on jednak doprowadzić do bardzo niekomfortowych sytuacji, dlatego warto zadbać o profilaktykę, a w szczególności o właściwą higienę jamy ustnej.

Uświadomiony problem również jest źródłem wielu przykrości dla pacjenta. Poczucie wstydu, trudności w kontaktach społecznych oraz brak pewności siebie to tylko niektóre z konsekwencji, jakie niesie ze sobą halitoza. Można jednak poradzić sobie z tym problemem poprzez zapobieganie i leczenie.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust?

Pierwszym krokiem w eliminacji nieświeżego oddechu jest systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku, a jeżeli nie jest to możliwe – minimum dwa razy dziennie przez ok. 2-3 minuty. Należy pamiętać o wykonywaniu właściwych ruchów – okrężnych (w okolicy dziąseł) i wymiatających (od dziąseł).

Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające. Powinniśmy używać także nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami.

Nie można również zapominać o czyszczeniu języka. Gromadzący się na nim osad również może być przyczyną przykrego zapachu z ust.

Dobrym wyborem po prawidłowym umyciu zębów będzie zastosowanie płynu do higieny jamy ustnej, który dodatkowo ją zdezynfekuje, a do tego pozostawi po sobie miętowy zapach i uczucie świeżości.

Chcąc zapobiegać przykremu zapachowi z ust, nie możemy zapomnieć o eliminacji z diety silnie aromatycznych produktów, takich jak czosnek czy cebula, które nie tylko pozostawiają po sobie brzydki zapach aż do umycia zębów, ale również jeszcze długo są wyczuwalne w wydychanym powietrzu.

Kolejnym ważnym aspektem jest nawodnienie organizmu. Woda wypłukuje osadzające się bakterie. Podobnie dzieje się, gdy zaschnie nam w ustach. Z tego powodu pacjenci często mają do czynienia z tzw. halitozą poranną. Obniżone wydzielanie śliny nie tylko wywołuje suchość w ustach, ale także brzydki zapach, ponieważ ślina sama w sobie wykazuje działanie wymywające.

Jak leczyć halitozę?

Jeśli zadbaliśmy o higienę jamy ustnej, a przykry zapach z ust pozostaje, możemy skorzystać z rozwiązań dostępnych w aptece. Na rynku dostępna jest szeroka oferta gum do żucia i pastylek do ssania, które powinny wyeliminować problem halitozy. To wygodny i dyskretny sposób na pozbycie się wstydliwego kłopotu. Aby uniknąć niekomfortowych pytań, możemy przechowywać produkt w plastikowym opakowaniu po gumie do żucia.

Innym sposobem są spraye odświeżające i nawilżające do ust oraz kapsułki eliminujące nieświeży oddech.