Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu zębowego?

jak-przebiega-zabieg-wszczepienia-implantu-zebowego

Implanty są najlepszą metodą uzupełniania ubytków zębowych. Sam implant jest metalową śrubą, którą osadza się w kości szczęki lub żuchwy. Po integracji z kością służy jako filar pozwalający na zamocowanie korony, mostu lub protezy. Dzięki wykonaniu z tytanu jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Zastanawiasz się, jak przebiega zabieg wszczepienia implantu zębowego? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Konsultacja stomatologiczna

Wszczepienie implantu poprzedza konsultacja stomatologiczna. Podczas wizyty lekarz weryfikuje, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Sprawdza przede wszystkim warunki kostne panujące w jamie ustnej, ponieważ bez odpowiedniej ilości materiału kostnego nie ma możliwości wszczepienia implantu. Pamiętaj, aby być szczerym podczas wywiadu lekarskiego – niezdrowe nawyki, takie jak niewłaściwa dieta czy palenie papierosów, mają ogromny wpływ na proces integracji i gojenia implantu.

Zabieg wszczepienia implantu

Obecnie niemal wszystkie gabinety dentystyczne oferują usługę wszczepiania implantów. Jednym z nich jest przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku. Procedura rozpoczyna się od znieczulenia, dzięki czemu pacjent nie czuje bólu. Następnie lekarz nacina dziąsło, aby uzyskać dostęp do tkanki kostnej. Przy użyciu specjalnych narzędzi mechanicznych nawierca otwór, do którego wprowadza implant i łącznik, a na koniec zakłada szwy. W trakcie zabiegu lekarz korzysta z mikroskopu, dzięki któremu jest w stanie zachować niezbędną precyzję. Cały proces trwa około 30 minut.

Rekonwalescencja po zabiegu i leczenie protetyczne

Dwa tygodnie po zabiegu wszczepienia implantów to czas gojenia się tkanek. Bezwzględnie przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza: jedz rozdrobniony pokarm, płucz jamę ustną po każdym posiłku, omijaj okolicę implantacji podczas mycia zębów, nie pal papierosów i przyjmuj ewentualne zalecone leki. Dzięki temu implanty prawidłowo się przyjmą. Po około dwóch tygodniach ponownie udaj się do stomatologa w celu zdjęcia szwów. Na czas regeneracji tkanek otrzymasz tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które pomoże utrzymać poprawne warunki w jamie ustnej.

Kolejna wizyta przypada w okresie 2-4 miesięcy po zabiegu implantacji. Jej celem jest osadzenie na implantach uzupełnień protetycznych. Najczęściej są nimi korony, które doskonale imitują naturalne zęby, ale rozległe ubytki wymagają zastosowania mostów lub protez. Po wykonaniu uzupełnień leczenie implantologiczne zostaje zakończone, a Ty możesz cieszyć się swoim nowym, pięknym uśmiechem. Pamiętaj jednak o regularnych wizytach kontrolnych, podczas których lekarz wychwyci oznaki ewentualnych problemów i podejmie niezbędne kroki, aby powstrzymać ich rozwój.