
Praca w Niemczech to rozwiązanie bardzo chętnie wybierane przez wszystkich, którzy myślą o zwiększeniu swoich zarobków oraz zdobyciu interesującego doświadczenia. Często decydują się na nie osoby pracujące w opiece nad osobami starszymi. Jednak wyjazd za granicę w celach zarobkowych należy poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami. Podpowiadamy, o czym należy koniecznie pamiętać.
Dopełnij formalności
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych powinien być poprzedzony załatwieniem wszystkich formalności. Upewnij się, że twój dokument tożsamości, którym zamierzasz się posługiwać za granicą zachowa ważność przez cały czas pobytu, a jeśli istnieje taka potrzeba – złóż wniosek o wydanie nowego. Pamiętaj również o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która da ci możliwość korzystania z lokalnych usług medycznych na warunkach takich samych jak obywatele kraju, do którego wyjeżdżasz. Jeśli korzystasz z usług agencji pracy, takiej jak firma Prestige24h, większość formalności zostanie załatwiona w Twoim imieniu.
Popracuj nad językiem
Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana we wszystkich zawodach, niemniej warto tę umiejętność opanować przynajmniej na poziomie komunikatywnym, tj. takim, który umożliwi prowadzenie podstawowych rozmów. Dobrym początkiem nauki będzie wzięcie udziału w kursie językowym – znając podstawy można rozwijać swoją wiedzę, korzystając np. z fiszek lub słuchając obcojęzycznych audycji, podcastów, oglądając telewizję.
Spakuj niezbędne rzeczy
Kilkumiesięczny wyjazd do pracy to nie to samo co urlop – pakując się na niego musisz przewidzieć swoje potrzeby na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy. Jeśli wiesz, że twój pobyt przypadnie na dwie różne pory roku – np. wyjeżdżasz pod koniec sierpnia, a wracasz w listopadzie – koniecznie zabierz ze sobą ubrania na różną pogodę. Ponadto zabierz ze sobą zapas niezbędnych leków czy kosmetyków. W ten sposób unikniesz konieczności zakupów – w Niemczech wiele produktów jest droższych niż w Polsce.
Poznaj lepiej lokalne zwyczaje
Niemcy, choć są naszymi bezpośrednimi sąsiadami, znacznie różnią się od Polaków pod względem kultury i mentalności. Warto poznać te różnice przed wyjazdem, by uniknąć nieporozumień, które mogą zaowocować narastającym konfliktem.
Ustal komunikację z rodziną
Utrzymanie kontaktu z bliskimi jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia psychicznego podczas długiej nieobecności. Ustal ze swoją rodziną w jaki sposób będziesz się z nimi komunikować – telefon, Skype, itp. – a także pory, w których możecie rozmawiać. W ten sposób kontakt z najbliższymi nie będzie kolidował z Twoją pracą.