Jak rozliczyć podatek z PIT-37 online w 2023 roku?

Jak rozliczyć podatek z PIT-37 online w 2023 roku?

Jako że nieuchronnie zbliża się czas rozliczeń z fiskusem – wiele osób zastanawia się, co zmieni się w dotychczasowych zasadach. Wszelkie zmiany najbardziej dotknęły przedsiębiorców. Większość z nas pracuje jednak na etacie, w związku z czym rozlicza się na formularzu PIT-37. Czy coś się zmieniło również w tej kwestii? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zapłacić podatek za 2022 rok. 

Jak zapłacić podatek online?

Wielu podatników otrzymuje zwrot podatku, wynikający z rozliczenia deklaracji PIT-37. Niemniej zdarza się, że trzeba podatek zapłacić. W dalszym ciągu można to zrobić na dwa sposoby, a mianowicie:

  • w kasie Urzędu Skarbowego
  • w placówce pocztowej
  • online w formie bezgotówkowej (przelewem lub za pomocą innego instrumentu płatniczego).

Zdecydowanie łatwiej i szybciej zapłacisz podatek online. Każdy obywatel ma przypisany indywidualny mikrorachunek, na który należy wpłacać podatki. To właśnie nim musisz się posłużyć, kiedy chcesz uregulować należność, wynikającą z nałożonego podatku. Tą drogą płacisz podatki PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Pamiętaj również, że mikrorachunek służy wyłącznie do zapłaty podatku. Zwrot podatku otrzymujesz natomiast na swój prywatny rachunek bankowy.

Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować

Rozliczenie PIT-37 za 2022 rok

W rozliczeniach nie zaszły żadne znaczące zmiany. Nadal można składać deklarację drogą tradycyjną (w Urzędzie Skarbowym lub listem poleconym). Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest jednak rozliczanie się z fiskusem online – na przygotowanej przez Ministerstwo Finansów platformie internetowej. Znajdziesz tam wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, którą możesz przejrzeć i zweryfikować wprowadzone przez system dane. Jeżeli zależy ci na tym, aby Urząd Skarbowy szybko rozliczył twój PIT, to koniecznie zaakceptuj deklarację.  Pamiętaj jednak, że wciąż możesz samodzielnie rozliczyć PIT (z pomocą programów do rozliczeń, takich jak https://www.pitax.pl/pit-37/). To najlepsza opcja, jeżeli chcesz upewnić się, czy w deklaracji są uwzględnione wszystkie należne ulgi. Przygotowana przez system deklaracja najczęściej ich nie obejmuje (domyślnie wprowadzona jest tylko ulga prorodzinna). Program pomoże ci również dobrać właściwy formularz, a następnie prawidłowo go wypełnić.

Numer indywidualnego mikrorachunku – jak go sprawdzić?

Aby zapłacić podatek online, musisz znać numer swojego mikrorachunku. Skąd go wziąć? Możesz go otrzymać bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, w którym się rozliczasz. Na rządowej platformie internetowej podatki.gov dostępny jest również generator mikrorachunku – aby go wygenerować, musisz podać swój PESEL (jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie jesteś płatnikiem VAT) lub NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem VAT, opłacasz składki na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne). Następnie wystarczy kliknąć przycisk: „generuj”. Narzędzie jest oczywiście bezpłatne i działa przez cały czas (24 godziny na dobę). W dowolnym momencie możesz zatem dowiedzieć się, jaki jest twój numer mikrorachunku. Pamięta tylko o wpisaniu poprawnych danych. Otrzymany numer mikrorachunku zawsze pozostaje taki sam – niezależnie od tego, gdzie aktualnie mieszkasz.

Jak powinien wyglądać przelew na mikrorachunek?

Podczas wykonywania operacji bankowej należy zaznaczyć opcję: „przelew podatkowy”. Sam przelew powinien natomiast zawierać takie informacje, jak:

  • numer indywidualnego rachunku (indywidualny mikrorachunek)
  • kwota podatku do zapłaty
  • okres, za jaki należny jest podatek, czyli miesiąc, kwartał i rok
  • symbol formularza płatności (np. PIT-37).