Niezwykle popularnym krajem, jeśli chodzi o Polaków są Niemcy. To właśnie tam wiele osób wyjeżdża, aby zarobić pieniądze. Niestety prawda jest taka, że we wspomnianym kraju jesteśmy w stanie zarabiać o wiele więcej niż u nas i stąd właśnie takie decyzje.
Zwrot podatku z Niemiec – jak to zrobić?
Każdy zarobek – niezależnie od tego czy w Polsce czy też w Niemczech wiąże się z tym, że trzeba rozliczyć podatek. W przeciwnym wypadku grożą nam za to wysokie kary. Jednak rozliczanie podatku z zagranicy wygląda nieco inaczej. Jeśli chodzi o zwrot podatku z Niemiec to powinna ubiegać się o niego każda osoba, która mieszka tam na stałe lub osoba przebywająca w tym kraju przez okres ponad 6 miesięcy w sposób ciągły. Właśnie w takich sytuacjach obowiązkowe jest rozliczenie podatku. Oczywiście, aby to zrobić konieczne jest złożenie w niemieckim urzędzie skarbowym rocznego zeznania podatkowego. Na tej podstawie jego pracownicy określają prawidłowy wymiar podatku – w przypadku, gdy podatek potrącony od wynagrodzenia jest wyższy od tego w decyzji urząd stwierdza nadpłatę przez co podatnik otrzymuje zwrot nadpłaconej kwoty na swoje konto bankowe. Warto wiedzieć o tym, że zeznanie podatkowe można złożyć nawet do 4 lat wstecz, a więc jeśli przychód osiągnęliśmy w 2020 roku to czas na rozliczenie mamy do roku 2024.
Jakie dokumenty będą potrzebne i ile czeka się na zwrot?
Składając papiery o zwrot podatku musimy przede wszystkim mieć dokumenty świadczące o wysokości odprowadzanych zaliczek, a więc zaświadczenie podatkowe oraz karta podatkowa. Inna możliwość, jeśli chodzi o zwrot podatku z Niemiec to rozliczenie na podstawie odcinków z wypłat – wtedy wystarczą nam dwa ostatnie kwity, najbardziej skrajne z końca zatrudnienia. W przypadku, gdy przysługują nam jakieś ulgi podatkowe to musimy posiadać odpowiednie dokumenty, które to potwierdzą. Warto wspomnieć o tym, że ulgi te przysługują tylko i wyłącznie osobom, które pracowały w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Skoro wiemy już co konkretnie będzie nam potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec to na sam koniec powiedzmy jeszcze o tym ile czasu musimy na taki zwrot czekać. Wówczas zazwyczaj trwa to od 3 do 6 miesięcy od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. W zasadzie wszystko uzależnione jest od danego urzędu skarbowego, w którym składaliśmy nasze papiery dotyczące zwrotu podatku.