Jak skutecznie przeprowadzić detoks alkoholowy? Uniknij powrotu do nałogu

detoksalkoholowywalbrzych

Detoks alkoholowy jest konieczny w sytuacji zatrucia alkoholem. Niestety, w naszym kraju alkohol jest jedną z najczęściej spożywanych używek. Wiąże się to z tym, że bardzo dużo osób zmaga się z chorobą alkoholową, a to z kolei jest początkiem wielu innych problemów w życiu takiej osoby — może skutkować utratą pracy, rozpadem rodziny, podwyższonym poziomem agresji czy ciężkimi chorobami wielu organów, takich jak: wątroba, trzustka, nerki, żołądek czy serce. Alkohol uszkadza także mózg, co może doprowadzić do wielu poważnych chorób psychicznych.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn, które wytworzyły się pod wpływem spożycia alkoholu etylowego, a także na uzupełnieniu brakujących elektrolitów, soli mineralnych i witamin. Ponadto umożliwia złagodzenie fizycznych objawów związanych z zespołem abstynencyjnym.

Należy przede wszystkim pamiętać, że nie jest to sposób leczenia choroby alkoholowej, a jedynie doraźna pomoc, jaką można udzielić osobie, która zatruła się trunkiem wysokoprocentowym. Z lekkim zatruciem z dużym prawdopodobieństwem poradzimy sobie w warunkach domowych, jednak trudne przypadki będą wymagać hospitalizacji. W takiej sytuacji odtruwanie organizmu może uratować nie tylko zdrowie, a nawet życie danej osobie.

Podczas przeprowadzania detoksykacji ważna jest wola pacjenta — jeśli on sam nie będzie chciał walczyć z uzależnieniem i je pokonać, to nie powinniśmy go do niczego zmuszać, gdyż może to skutkować pogłębieniem się jego niewłaściwych zachowań. Osoby uzależnione od alkoholu często nie dopuszczają do siebie tej myśli, wypierają ją ze świadomości, więc przekonanie jej może nie być takie proste, dopóki ona sama nie dostrzeże problemu w swoim postępowaniu. Zazwyczaj niestety zauważenie problemu ma miejsce na tyle późno, że często zmiany w organizmie mogą być już nieodwracalne.

Jak przeprowadzić detoks alkoholowy w domu – 3 praktyczne porady

  1. Pij dużo wody — jest to podstawa udanej detoksykacji. Po wypiciu dużej ilości alkoholu bardzo często występuje tak zwany kac, którego źródłem jest odwodnienie organizmu oraz zatrucie aldehydem octowym, który wytwarza wątroba w reakcji z etanolem. Jest on substancją toksyczną i zdecydowanie bardziej szkodliwą niż sam etanol czy nawet kwas octowy, który powstaje w wyniku przemiany aldehydu octowego. Jeśli chodzi o odwodnienie, to występuje ono głównie z powodu zwiększonego wydalania wody z moczem po spożyciu alkoholu.
  2. Unikaj napojów, które mają „dodać” energii — chodzi tutaj głównie o napoje energetyczne i gazowane oraz o kawę. Wszystkie te substancje wcale nam nie pomogą w walce z zatruciem etanolem, a wręcz przeciwnie, mogą sprawić, że poczujemy się jeszcze gorzej. Głównie jest to związane z występowaniem w nich kofeiny, która powoduje przyspieszenie bicia serca. Do polecanych napoi, poza wodą (do której można dodać cytrynę), zalicza się także zielona herbata, która pomaga oczyszczać organizm z toksyn.
  3. Uzupełnij niedobory — alkohol powoduje gwałtowną zmianę w równowadze składników mineralnych oraz witamin, poprzez ich wypłukiwanie lub przyspieszony rozkład. Ważne jest, aby odpowiednio je uzupełniać. Można to robić za pomocą dostępnych w aptece saszetek z elektrolitami lub przeprowadzić kilkudniową dietę, opartą na lekkostrawnych potrawach, składających się głównie z warzyw. Warto robić sobie soki czy też koktajle, które łatwiej będzie przyswoić, a pozwolą one na szybszy powrót do pełni sił.

Oczyszczanie organizmu z alkoholu w specjalistycznym ośrodku

Są przypadki, kiedy choroba alkoholowa jest już na tyle zaawansowana, że chory nie radzi sobie z nią sam w warunkach domowych. W takiej sytuacji warto zadbać o to, by taka osoba trafiła do specjalistycznego ośrodka, w którym grupa doświadczonych lekarzy i terapeutów pomoże się zmierzyć z pierwszymi krokami w świecie bez alkoholu. Może pojawić się zespół abstynencyjny, który objawia: lękiem, niepokojem, rozdrażnieniem, bólem mięśni i ciała, bezsennością, nadmierną potliwością, biegunką, wahaniami ciśnienia, a nawet zaburzeniami pracy serca. Są to objawy, z którymi w warunkach domowych ciężko będzie walczyć.

To co zazwyczaj nazywamy detoksykacją domową, powinno być uznawane raczej za domowe sposoby zwalczania kaca. Właściwa detoksykacja może być przeprowadzona tylko pod opieką wykształconego personelu medycznego i zazwyczaj opiera się na wlewach dożylnych. Głównie podaje się w nich witaminy z grupy B, magnez, potas. Należy mieć jednak świadomość, że niewłaściwie przeprowadzone odtrucie organizmu może źle wpływać na układ krążenia. Odtruwanie w warunkach domowych może być także utrudnione ze względu na to, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele objawów fizycznych i psychicznych zachodzi w tym czasie w naszym organizmie. Często potrzebne są środki medyczne, dostępne jedynie do użytku medycznego, a więc takie, które może aplikować jedynie wykwalifikowany personel.

Gdzie szukać pomocy?

Należy pamiętać, że detoks alkoholowy dla mieszkańców Wałbrzycha dostępny jest w wielu instytucjach. Są to miejsca, w których osoby zmagające się z ciężką sytuacją życiową, która wynikła w następstwie spożywania alkoholu, mogą uzyskać niezbędną i w pełni fachową pomoc. Wiele firm oferuje pomoc nie tylko samym uzależnionym, ale także ich rodzinom, oraz osobom współuzależnionym. Można także skorzystać z pomocy ośrodków państwowych, które wspomagają wychodzenie z alkoholizmu.