Spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego, czyli metodą TIG, zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Pozwala na łączenie prawie wszystkich metali i stopów oraz uzyskanie czystych spoin wysokiej jakości. Na czym polega spawanie nietopliwą elektrodą wolframową i jaką elektrodę wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt?
Zasada spawania metodą TIG
Podczas spawania metodą TIG łuk spawalniczy powstaje pomiędzy nietopliwą elektrodą a spawanym materiałem. Napięcie do elektrody wolframowej doprowadzane jest za pomocą przewodu prądowego wychodzącego od źródła prądu, czyli spawarki. Łuk elektryczny topi powierzchnię spawanego materiału oraz doprowadzone obok uchwytu spoiwo, tworząc płynne jeziorko spawalnicze. Po oddaleniu się łuku jeziorko krzepnie, co pozwala na stworzenie trwałego złącza.
Podczas spawania przez uchwyt spawalniczy i jego dyszę gazową stale doprowadzany jest obojętny gaz osłonowy – najczęściej argon, hel lub ich mieszanina. Chroni on roztopiony materiał przed oddziaływaniem atmosfery. Przy spawaniu nietopliwą elektrodą wolframową, na przykład z wykorzystaniem spawarki inwertorowej JET TIG, nie ma konieczności stosowania materiału dodatkowego. Jeśli jednak jest on używany, wprowadza się go do jeziorka spawalniczego w sposób ręczny.
Dobór nietopliwej elektrody wolframowej
Aby spawanie metodą TIG przyniosło zamierzony skutek, niezbędna jest odpowiednia nietopliwa elektroda wolframowa. Duży ich wybór oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Przy wyborze elektrody należy zwrócić uwagę na jej typ i średnicę, jakość i porowatość powierzchni oraz geometrię ostrza. Ze względu na dodatki uszlachetniające wyróżnia się następujące rodzaje nietopliwych elektrod wolframowych:
- WP (zielona) – z czystego wolframu. Odpowiednia do spawania aluminium i magnezu prądem przemiennym.
- WT20 (czerwona) – z dodatkiem tlenku toru. Przystosowana do spawania prądem stałym stali, tytanu, niklu i miedzi.
- WC20 (szara) – z dodatkiem tlenku ceru. Nadaje się do spawania stali, tytanu, niklu, miedzi i magnezu prądem stałym i przemiennym.
- WL15 (złota) i WL20 (niebieska) – z dodatkiem tlenku lantanu. Przeznaczone do spawania wszystkich wymienionych powyżej materiałów prądem stałym i przemiennym.
- WX3 (purpurowa) – z dodatkiem tlenku lantanu i ceru. Można nią spawać prądem stałym wszystkie wymienione powyżej materiały.
Jeśli chodzi o średnicę nietopliwej elektrody wolframowej, to powinna ona zostać dobrana przede wszystkim do prądu spawania. Ponadto należy wziąć pod uwagę grubość spawanego materiału, odległość trzymania palnika, a także doświadczenie i umiejętności spawacza. Wraz ze wzrostem średnicy należy zwiększyć przepływ gazu osłonowego.