Jak uniknąć świątecznego stresu?

Skończ zakupy, zawijaj prezenty, pisz i wysyłaj karty, rozwijaj menu, przygotowuj rodzinne posiłki, planuj zajęcia, aby dzieci były zajęte podczas tych świąt… Więc niekoniecznie mamy Święta! Nie panikuj! Boże Narodzenie to przede wszystkim święto, które mówi, że święto ma oznaczać przyjemność. Małe wskazówki na ostatni tydzień przygotowań i bezstresowe Święta, które pozwalają się dobrze bawić.

Nie miałeś czasu, aby dokończyć swoje prezenty: przestań biegać wszędzie i oferuj kupony i karty podarunkowe

Nikt nie będzie miał tego przeciwko tobie! Nie poddawaj się presji, jeśli zabawka, którą chciałbyś dać swojemu siostrzeńcowi, jest niedostępna. Karta upominkowa lub kupon wraz z notatką będą równie zabawne. Odbiorca będzie miał wybór, jeszcze trochę obejrzy Święta Bożego Narodzenia. Jeśli chodzi o dziecko, które wierzy w Świętego Mikołaja, możesz jednak wyjaśnić, że elfy nie przygotowały wystarczająco dużo modeli na czas. Ale pozwól im kontynuować pracę i mogą wysłać go później. W każdym razie będzie znacznie lepiej niż domyślnie kupować coś, co na pewno cię nie zadowoli. Czy pamiętasz, co otrzymałeś na Boże Narodzenie 1996? Nie? Cóż, będzie tak samo dla waszych dzieci. Postaw rzeczy z innej perspektywy i nie dawaj prezentów, posiłków,
A potem, oczywiście, unikanie zatłoczonych sklepów 23 lub 24 grudnia i konieczność trzymania Loulou, który wierzy w Świętego Mikołaja i nie może cię zobaczyć, jak wymykasz się przy kasie, to dużo spokoju!

Zaakceptuj ideę, że nie wszystko będzie idealne!

Jednym z najbardziej skomplikowanych i stresujących aspektów świąt Bożego Narodzenia jest konieczność zarządzania wizytami ukochanej osoby i własnymi podróżami do domu. Może to być szczególnie mylące dla twojego dziecka, które nie zna ich dobrze, szczególnie jeśli twoje dziecko ma ASD. Wiesz o tym i zaczynasz się martwić, ponieważ chciałbyś, aby ciocia Aglaé i kuzyn Martin, których widujesz tylko raz w roku, zobaczyli, jak ty, jak urocza, zabawna i serdeczna jest Loulou. Ale w Boże Narodzenie rzadko kiedy warunki są spełnione, aby Loulou był na szczycie swojej formy i towarzyskości: drzemki zapadły się, ponieważ oczywiście woli bawić się ze swoimi kuzynami, zbyt późno śpi, cukier w ilości, podniecenie … Powiedz sobie, że dotyczy to wszystkich dzieci i wszyscy rodzice podzielają to uczucie.

Jak zarządzać sytuację tak, że cała rodzina cieszy się Świętami?

Nie starajcie się zadowolić wszystkich, szczęście każdego nie jest waszą odpowiedzialnością, skupcie się na najważniejszych ludziach, aby uniknąć stresu. Rób tylko rzeczy, którymi możesz zarządzać. Nie zgadzam się na obiad z takiego przyjaciela lub innego członka rodziny, jeśli jesteś pewien, że będzie zbyt wiele dla Loulou … albo dla ciebie! Jeśli wiesz, że Twoje dziecko może znieść kilka godzin spędzonych z członkiem rodziny, wyjaśnij swojemu gospodarzowi, że zrozumie, że potrzeby twojego dziecka są najważniejsze.

Jeśli zdecydujesz się sprowadzić krewnych, zaplanować swoją wizytę do potrzeb i tempa swojego dziecka, a nie ich osobistego komfortu. Nie bój się mówić ludziom, że wolisz odejść w określonym czasie, jeśli Twoje dziecko ma problemy z mało znanymi ludźmi, jest zmęczone lub potrzebuje izolacji i spokoju.

Nie wahaj się prosić o pomoc

Jeśli uważasz, że masz dużo do zrobienia, jeśli nie za dużo, nie wahaj się poprosić o pomoc ludzi wokół ciebie. Jeśli nie mówisz o tym, Twoi bliscy nie mogą zgadywać, że potrzebujesz pomocy. Ludzie, którzy nie mają dzieci, często mają trudności z wyobrażeniem sobie obciążenia psychicznego i niezliczonych zadań, które rodzice muszą wykonać, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Pomyśl o tym z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami… To także i przede wszystkim Boże Narodzenie: hojność i troska o bliskich.

Zadaj sobie pytanie, co naprawdę lubisz / nie lubisz w Boże Narodzenie

Nie możesz znieść posiłków, które trwają 4 godziny? A twoje dziecko jeszcze mniej? Ostrzeż gospodarzy, że Loulou, a będziesz musiał zaczerpnąć świeżego powietrza, aby pójść na spacer, zanim zapadnie noc (dlatego o 17:30).

Jeśli jednak masz zawsze miał słabość do kolędy tradycyjnej interpretacji przez amerykańskich Crooners z 1950 roku, zaczyna się pętla, aby wejść do atmosfery, a po trochu, to przyjemność są smaczne na Boże Narodzenie.

A tak naprawdę, to sam duch Bożego Narodzenia, które ważą, a wielu nie wahaj się kojarzy motyw. Odbywa się to w niektórych rodzinach i pozwala nieco odnowić, zaskoczyć i entuzjazm. Przykład, w tym roku mamy meksykańskie święta! Porzucamy drzewo i dekorujemy kaktusa! Ponownie, zafunduj sobie! Nie ma prawa wymagającego od ciebie przestrzegania „tradycji”. Musisz odważyć się stworzyć swój własny!