Jak usunąć kamień z czajnika?

Czy kiedykolwiek poszedłeś napić się swojej cennej porannej filiżanki i poczułeś nieprzyjemny, twardy guzek uderzający o twoją wargę? To będzie kamień wapienny.

Co to jest kamień?

Kamień wapienny to twardy, kredowy osad mineralny węglanu wapnia, który gromadzi się wewnątrz kotłów, gdy gorąca woda odparowuje i krzepnie.

Dlaczego musimy usuwać kamień z czajnika?

Znajdowanie twardych grudek kamienia unoszącego się w herbacie jest nie tylko niezwykle nieprzyjemne, ale ważne jest, aby zabezpieczyć czajnik przed osadzaniem się kamienia, ponieważ może to spowolnić proces podgrzewania.

Wapno gromadzi się warstwami wokół elementów grzejnych, więc do podgrzewania wody potrzeba więcej energii. Rezultatem jest zmniejszenie wydajności i wzrost kosztów eksploatacji.

Szczególnie ważne jest usuwanie kamienia z czajnika raz na trzy miesiące w miejscach, w których występuje twarda woda.

Jak usunąć kamień z czajnika? – Naturalne sposoby

Odkamienianie czajnika octem

Łatwym sposobem na odkamienianie czajnika jest sięgnięcie po kilka produktów gospodarstwa domowego. Kamień łatwo rozpuszcza się za pomocą łagodnego kwasu. Najczęściej używanym produktem jest ocet biały, ponieważ można go znaleźć w prawie każdym domu.

Spróbuj napełnić czajnik mieszaniną jednej części białego octu i jednej części wody, łącznie około 500 ml.

Doprowadź roztwór octu do wrzenia, a po zakończeniu gotowania odstaw na około godzinę. Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, zostaw go na noc – chociaż możesz nie chcieć tak długo wychodzić bez filiżanki.

Po około godzinie wylej roztwór i weź czystą, wilgotną szmatkę lub szczoteczkę o długiej rękojeści i zetrzyj resztki kamienia. Jeśli są jakieś uparte kawałki, dodaj trochę sody oczyszczonej do wilgotnej gąbki, aby je usunąć.

Następnie chcesz pozbyć się zapachu octu, więc napełnij czajnik wodą i zagotuj. Wylej tę wodę i powtarzaj proces, aż zniknie aromat octu.

Jeśli masz do czynienia z cięższym nalotem, możesz powtórzyć proces z większą zawartością octu w roztworze i pozostawić go w czajniku na noc przed gotowaniem.

Odkamienianie czajnika sokiem z cytryny

Jeśli nie masz octu lub wolisz go nie używać, możesz spróbować zmieszać 30 ml soku z cytryny z 500 ml wody. Pozostaw mieszaninę w czajniku na godzinę i następnie zagotuj. Następnie wylej, wypłucz i ponownie zagotuj w czystej wodzie.

Kamień w czajniku możesz usunąć… colą

Oprócz najbardziej lubianego przez ludzi napoju bezalkoholowego, czy wiesz, że Coca-Cola działa cuda w przypadku osadzania się kamienia z czajnika?

Czy w lodówce zostało resztki coca coli? Zrób to, wlewając do urządzenia pół litra napoju gazowanego. Pozostaw na pół godziny i dokładnie spłucz. Pamiętaj: wynik zależy od tego, jak kamień w czajniku źle wpłynął na wnętrze urządzenia. I nigdy, przenigdy nie gotuj Coca Coli w czajniku – napój bezalkoholowy zawiera duże ilości cukru, który po odparowaniu wody może przywierać do ścianek naczynia .

Czyszczenie kamienia wodnego wodą trawiącą

Innym środkiem do samodzielnego usuwania kamienia jest woda z marynaty. Kwas cytrynowy znajdujący się w marynacie z łatwością rozkłada osady kamienia, dzięki czemu uzyskujesz czysty i gotowy do użycia czajnik. Schemat jest tak prosty: zagotuj urządzenie w zalewie i odstaw do ostygnięcia. Na koniec dokładnie spłucz.

Jak usunąć kamień z czajnika: co kupić

Oczywiście, jeśli nie chcesz usuwać kamienia z czajnika własną miksturą, możesz kupić doskonałe produkty do tego zadania.

Oust All-Purpose Odkamieniacz jest genialnym rozwiązaniem. Występuje w łatwych w użyciu saszetkach i poradniku, jak go stosować. Po prostu napełnij czajnik do połowy i zagotuj, a następnie przenieś czajnik do zlewu i dodaj saszetkę Oust. Po krótkich 10 minutach wylej roztwór i wypłucz czajnik. Następnie napełnij go zwykłą wodą i zagotuj. Wypłucz i jeszcze raz zagotuj, aby upewnić się, że roztwór zniknął.

Najważniejsze wskazówki dotyczące ograniczania kamienia w czajniku

Na koniec mamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kamienia w przyszłości.

Nie gotuj za dużo wody

Ludzie mają tendencję do przepełniania czajnika większą ilością wody, niż potrzebują, którą po użyciu zostawiają w czajnik. To nie jest dobra praktyka i może prowadzić do jeszcze szybszego gromadzenia się kamienia. Spróbuj zagotować tyle wody, ile potrzebujesz.

Wyczyść czajnik elektryczny

Czyść czajnik przynajmniej raz w tygodniu z zewnątrz i usuwaj kamień z wnętrza mniej więcej raz na miesiąc lub co dwa miesiące, w zależności od częstotliwości użytkowania.