Infekcje dróg moczowych to jedne z typowych dolegliwości przyszłych mam. Najczęściej na samym początku ciąży pojawia się zapalenie pęcherza, które bywa pierwszym jej „namacalnym” objawem. Co na zapalenie pęcherza w ciąży? Czy jest ono niebezpieczne dla dziecka i czy można mu przeciwdziałać?
Objawy zapalenia pęcherza w ciąży
Zapalenie pęcherza w ciąży jest częstą przypadłością, a to głównie za sprawą zmian hormonalnych, które zachodzą w jej organizmie. Kobiety z reguły bardziej narażone są na tego rodzaju infekcje, ponieważ ich cewka moczowa jest szeroka i krótka. Taka budowa oraz jej położenie w pobliżu odbytu powoduje, że to właśnie kobiety często zmagają się z tą przypadłością. U ciężarnych pojawiają się kolejne czynniki ryzyka – napięcie mięśniowe cewki moczowej, jak i moczowodów zmniejsza się pod wpływem hormonów, a to powoduje, że dostaje się do nich więcej bakterii, niż zazwyczaj. Ryzyko infekcji jest zwiększone w przypadku cukrzycy ciążowej oraz kamicy nerkowej. Większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje u kobiet o obniżonej odporności. Pierwszym symptomem zapalenia pęcherza w ciąży jest ból podbrzusza, a także zwiększone parcie na pęcherz. Podczas oddawania moczu może pojawić się także piekący lub kłujący ból. Ciężarna często ma wówczas problemy z nietrzymaniem moczu. Niekiedy występuje również gorączka.
Zapalenie pęcherza w ciąży – czy jest niebezpieczne dla dziecka?
Niektóre kobiety mogą nie odczuwać żadnych symptomów zapalenia pęcherza w ciąży. Problem wychodzi wówczas na jaw dopiero przy badaniu moczu, dlatego tak ważne są częste badania kontrolne. Dzięki nim można zapobiec konsekwencjom infekcji, które zagrażają zarówno zdrowiu przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jego symptomy to bardzo silne uczucie bólu w okolicach lędźwi, a także wysoka gorączka i wymioty. To schorzenie może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Zbagatelizowanie zapalenia pęcherza w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dziecko może przyjść na świat ze zbyt niską masą urodzeniową. Jeśli do zapalenia pęcherza dojdzie na początku ciąży, a kobieta nie będzie się leczyć, istnieje duże ryzyko poronienia.
Co na zapalenie pęcherza w ciąży?
Gdy dopada nas zapalenie pęcherza w ciąży, zazwyczaj próbujemy leczyć się samodzielnie domowymi sposobami. W wyszukiwarkę internetową wystarczy wpisać hasło „co na zapalenie pęcherza w ciąży?”. Z pewnością otrzymamy w ten sposób wiele przydatnych metod, które pomogą nam złagodzić objawy. Kobiety ciężarne jednak nie powinny bagatelizować infekcji, a wręcz muszą bezwzględnie udać się do lekarza, który na podstawie badań dobierze odpowiednie leki. Oczywiście niezbędne jest poinformowanie lekarza o ciąży, ponieważ niektóre środki mogą być szkodliwe dla płodu i dlatego nie mogą być przyjmowane przez kobiety ciężarne. Będąc pod opieką lekarza, przyszła mama może zastosować także kilka domowych metod, takich jak np. picie dużej ilości wody z sokiem z żurawiny czy naparów ziołowych.