Jak wybrać dobre przysmaki dla psa?

Prawidłowe odżywianie jest kluczem do szeroko pojętego zdrowia nie tylko w przypadku ludzi, ale również psów. Odpowiednio zbilansowana dieta, bazująca na pełnowartościowych produktach, dostarcza i ludziom i psom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ich organizmów składników odżywczych. Niemniej jednak codzienne menu psa może zostać urozmaicone różnego typu przysmaczkami, które odpowiednio dobrane, mogą pozytywnie wpływać na inne aspekty życia naszego pupila. Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje przysmaków dla psa oraz czym się kierować przy ich wyborze, by nie tylko sprawić psu radość, ale również zadbać o jego zdrowie.

Przysmaki dla psa – najważniejsze informacje

Przede wszystkim trzeba na wstępie podkreślić, że wszelkie przysmaki dla psa powinny stanowić jedynie dodatek do menu naszego pupila. Powinny stanowić 10% jego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W związku z tym nie można przesadzać z ilością dawanych mu smakołyków, by nie doprowadzić do jego otyłości, która może z kolei skutkować wieloma poważnymi schorzeniami.

Przysmaki dla psa służą nie tylko urozmaiceniu codziennej diety naszego pupila. Pełnią jeszcze inne funkcje, np.:

  • stanowią ważny element szkolenia psa – pod postacią tak zwanych treningowych przysmaków;
  • służą rozrywce;
  • są źródłem dodatkowych wartości odżywczych;
  • zaspakajają naturalną potrzebę gryzienia;
  • wzmacniają więzi z opiekunem;
  • służą leczeniu licznych chorób – leki, stosowane w leczeniu psich schorzeń przybierają coraz częściej formę smakołyków, by pies chętnie je zjadał, a tym samym przyswajał odpowiednią dawkę medykamentu;
  • pomagają zadbać o zdrowie – będą to na przykład przekąski dla psa dentystyczne, na stawy i kości, na sierść, dla alergików lub dla psów borykających się z nadwagą.

Przysmaki dla psa – im prostszy skład, tym lepsze

Zasada dotycząca czytania etykiet wszelkich produktów spożywczych sprawdza się również w przypadku jedzenia dedykowanego psom. Im krótszy skład, bazujący na naturalnych składnikach, tym lepszy – bardziej wartościowy i zdrowszy. Dlatego też warto sięgać po sprawdzone przysmaki dla psa, pozbawione sztucznych barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku czy innych ulepszaczy oraz dużej ilości tłuszczu. Najlepsze więc będą naturalne składniki. Na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso lub jego pochodne, potem ewentualnie składniki pochodzenia roślinnego czy też wykazujące prozdrowotne właściwości.

Konserwanty czy dodatki smakowe zaburzają prawidłowe funkcjonowanie psiego układu trawiennego oraz całą ich gospodarkę mineralną, co może prowadzić do przybierania na wadze, ale także do alergii – skórnych (objawiających się np. swędzeniem, strupkami czy wsypką) bądź pokarmowych (manifestujących się biegunkami, wzdęciami czy bólami brzucha).

W związku z tym najważniejszym kryterium przy wyborze właściwych przysmaków dla psa powinien być ich krótki i naturalny skład, dostosowany do potrzeb naszego pupila. W zależności od tego będą to przysmaki dla psa z odpowiednim rodzajem mięsa, czy też z mniejszą lub większą ilością tłuszczu czy białka.

Ponadto warto dodać, że najzdrowsze będą przysmaki dla psa najmniej przetworzone. Nie bez znaczenia będzie tutaj sam proces produkcji owych smakołyków – najlepsze będzie suszenie w wysokiej temperaturze, które poza tym, że doskonale konserwuje, to również pozwala zachować smak i aromat produktów zbliżony do tego przed obróbką termiczną.

Przysmaki dla psów – dostosuj je do wieku i potrzeb swojego pupila

Nieco inne smakołyki będą polecane szczeniakom, a inne dorosłym psom czy seniorom. Ponadto czynnikami determinującymi wybór właściwych przysmaków będzie stan zdrowia naszego pupila i jego kondycja fizyczna oraz prowadzony tryb życia – aktywny czy bierny.

Dla szczeniąt czy psów w podeszłym wieku są polecane miękkie przysmaki z delikatnego i lekkostrawnego mięsa. Poza tym w okresie wyrzynania się zębów pomocne będą smakołyki – gryzaki (nieco twardsze o odpowiedniej frakturze), które pomogą uśmierzyć ból, masować rozciągające się dziąsła oraz odwrócić uwagę psa od naszych rzeczy. Przysmaki dla młodych psów pomagają również uzupełnić ich dietę w cenne minerały i składniki budulcowe, niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Natomiast dorosłym psom zalecane są przysmaki z przewyższającą ilością białka, nawet do 50 – 60%. Warto przy tym zaznaczyć, że psom ze słabszą przemianą materii powinno się wybierać smakołyki z niewielką zawartością tłuszczu – pochodzącą z chudych i wartościowych mięs, bądź z tłuszczami rybimi.